David Herbert Lawrence: Studie z klasické americké literatury (1/5) Edgar Allan Poe

David Herbert Lawrence své Studie z klasické americké literatury psal od roku 1917, kdy žil v Itálii, a poprvé je vydal roku 1923. Přestože nemají tradiční výkladovou formu, jsou dnes mnohými považovány za klasické dílo literární kritiky. Lawrence americkou literaturu nahlížel z psychoanalytické perspektivy a mnohé literární postavy chápal jako archetypy amerického kolektivního nevědomí.

Poslouchejte na Vltavě od 20. června 2016 vždy v 15:05. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a četba. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do neděle 26. června 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.


Eseje mají konverzační strukturu - všechny se postupně vracejí k hlavním tématům a při každém návratu přinášejí stále nové a nové otázky. Jsou plné metafor, neúplných vět a výkřiků, odkazů na bibli i na tehdejší reálie. Autor pro svá tvrzení nepřináší žádné důkazy ani citáty z odborné literatury, přesto je velmi přesvědčivý. Jeho studie jsou poučné i neotřelé, ironické i hluboké - zkrátka lawrencovské.

Pro Americký rok na Vltavě jsme vybrali studie o „velmi amerických“ autorech: Edgaru Allanu Poeovi, Jamesi Fennimooru Cooperovi, Hermannu Melvillovi a Waltu Whitmanovi. V pořadíčtvrtá studie se zabývá dílem Richarda Henryho Dany a jeho románem Dvě léta pod stěžněm, který byl ve své době (polovina 19. století) světově slavný, ale u nás vyšel jen v sešitovém vydání jako kniha pro děti.

David Herbert Lawrence byl ovšem Angličan. N narodil se roku 1885 v Eastwoodu jako čtvrté dítě horníka. ve třinácti letech získal stipendium na střední škole v Nottinghamu, kterou nedokončil, a později začal pracovat pro firmu na chirurgické nástroje za třináct šilinků týdně. zanedlouho opustil i tuto práci a působil jako soukromý učitel v Eastwoodu. Během svých studií na Nottinghamské univerzitě, kde se připravoval na získání učitelského diplomu, začal psát svůj první román Bílý páv, který vyšel roku 1911 v nakladatelství Heinemann. Od té doby, s výjimkou krátkého období učitelování v Croydonu, se živil pouze psaním.

Dva roky cestoval po Německu a Itálii a po návratu do Anglie se v červenci 1914 oženil s Friedou von Richthofen. Roku 1919 manželé Lawrencovi opustili Anglii a cestovali nejprve po Evropě, později po Austrálii a Americe. Na čas se usadili v Novém Mexiku, a roku 1929 se vrátili zpět do Evropy. V téže době však Lawrence těžce onemocněl a 2. března 1930 zemřel na tuberkulózu. Patří mezi nejvýznamnější britské modernisty.


Čte: Pavel Batěk

Autor: David Herbert Lawrence Překlad: Sylva Ficová Připravila: Svatava AntošováRežie: Vít Vencl

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby