David Herbert Lawrence: Proč je román důležitý

Esej významného anglického modernisty. On-line k poslechu do středy 30. listopadu 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

David Herbert Lawrence (1885-1930) se narodil jako syn horníka do pozdního období viktoriánské Anglie. Původně pracoval jako učitel, kariéru spisovatele zahájil s vydáním románu Bílý páv v roce 1911.

Lawrence se svou ženou Friedou cestoval po celém světě a byl nesmírně plodným autorem. Vedle románů a povídek psal poezii, eseje, cestopisy, divadelní hry, a dokonce i historickou příručku. Lawrencův poslední román Milenec Lady Chatterleyové z roku 1928 byl označen za pornografii a v Británii byl zakázán až do slavného procesu v roce 1960. Lawrence byl rychle překládán do češtiny, už na počátku třicátých let vyšly v Odeonu jeho Synové a milenci v překladu Zdeňka Vančury a René Welleka a Zamilované ženy v překladu Ladislava Vymětala.

Z esejistiky vyšly česky v nakladatelství Host Lawrencovy brilantní Studie z klasické americké literatury v překladu Sylvy Ficové. Posmrtně vydaný esej Proč je román důležitý psal Lawrence zřejmě v roce 1925, kdy se na svém ranči v Taosu v Novém Mexiku zotavoval z malárie, jíž se nakazil v Mexiku. V té době mu taky diagnostikovali tuberkulózu.

Lawrence požaduje spojení duše a těla, volá po obratu člověka k přirozenosti, instinktům a intuici. Jedině tento obrat může pomoci vyřešit krizi v mezilidských vztazích a naučit člověka plně žít.


Autor: David Herbert LawrencePřeklad: Lenka Čízová a Ondřej SkovajsaPřipravila: Alena ZemančíkováČte: Martin PechlátRežie: Petr Gojda

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura