David Herbert Lawrence: Kdysi. Povídka předního představitele anglické literární moderny

8. duben 2023

Autorovi se dostalo mimořádného uznání za povídky, novely, dramata a eseje, jeho kompletní básnické dílo čítá přes tisíc stran. Publikovaná je i jeho korespondence. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Jan Vlasák
Překlad: Martin Hilský
Režie: Jan Tůma
Natočeno: 1992

D. H. Lawrence (1885–1930) se narodil v rodině horníka v Eastwoodu, absolvoval univerzitu v Nottinghamu. Do roku 1913 zde učil, pak už se věnoval pouze literatuře. Zemřel ve Francii na tuberkulózu.

V jeho díle, z něhož nejznámější je román Milenec lady Chatterleyové, objevíme instinkty, vášně, vztahy k přírodě, hlavně se však zaměřoval na sexuální rovinu díla, na vztahy mezi muži a ženami. Východisko z krize mezilidských vztahů spatřoval v návratu k přirozeným, společenskými a třídními konvencemi nezatíženým vztahům.

autoři: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby , Dominik Mačas
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.