SERIÁL

Dan Hrubý: Z Pražských příběhů

Další podcasty, rozhovory a příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03738876.jpeg

Texty českého publicisty a spisovatele z jeho rozsáhlé knihy Pražské příběhy v podání výrazných hereckých osobností. Poslouchejte on-line.

Dan Hrubý se narodil na pražském Starém Městě. A to je, možná překvapivě, jedna z nejpodstatnějších věcí, která se o něm dá říct. Minimálně v souvislosti s jeho literární kariérou. Vystudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy, brzy začal psát do novin a v 90. letech nastoupil do týdeníku Reflex, kde působí i dnes.

Každý dům a každá klenba byly na Malé Straně nebo Hradčanech tisíckrát popsány, ale co se v tom kterém domě odehrálo před třiceti, čtyřiceti nebo dokonce osmdesáti či sto lety, to si nikdo nepamatuje.

Je to průvodce do křesla, doporučuje Dan Hrubý své příběhy tradičních obyvatel Malé Strany a Hradčan

03738873.jpeg

Do ulic i uzavřených hradčanských a malostranských domů nahlédl publicista a spisovatel Dan Hrubý. Jeho pětisetstránková kniha nazvaná Pražské příběhy navazuje na stejnojmenný počin z loňského roku. Tentokrát je ale publikace opatřena podtitulem: Cesta na Hradčany, Nový svět a zpátky na Malou stranu. Vydavatelem obou děl je nakladatelství Pejdlova rosička.

Jeho hlavní vášní je ale právě stará Praha, o níž napsal už řadu reportáží a tři macaté knihy nazvané Pražské příběhy (Na cestě Malou Stranou – Cesta na Hradčany, Nový Svět a zpátky na Malou Stranu – Z Malostranských zákoutí až do Jiného Světa). Právě z nich teď vybíráme pro odpolední vltavskou Povídku.

Co se dělo za zdmi Werichovy vily? Jak žila Eva Olmerová? Jak vznikla legendární skladba Muchomůrky bílé? Pět půlhodin zavede posluchače do různých dob a různých zákoutí hlavního města a kdesi na pomezí dokumentu, reportáže a prózy se setká několik výrazných hereckých osobností pod vedením režisérky Markéty Jahodové.

Účinkují: Petra Špalková, Petr Stach a Jan Vlasák

Vybrala a upravila: Klára Fleyberková
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno v roce 2018.

Spustit audio