Dalibor Chalupa: Milenci píší na celé nebe. Průřez básněmi zakladatele naší rozhlasové slovesné tvorby
100. výročí zahájení rozhlasového vysílání u nás je příležitostí připomenout si výrazné osobnosti naší rozhlasové historie. Jednou z nich je bezesporu Dalibor Chalupa, generační druh Jiřího Wolkera, pozdější dramaturg brněnského studia a po válce i pražského studia Českého rozhlasu. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Dalibor Chalupa je jeden z tvůrců, kteří stáli u začátků rozhlasové hry u nás. Ve funkci šéfa Literárního a dramatického odboru brněnského Radiojournalu (vedle své vlastní tvůrčí práce) přivedl k rozhlasové tvorbě řadu osobností, které se později staly pro rozvoj rozhlasu u nás zásadními. Strávil v rozhlase přes 40 let svého pracovního života, po příchodu normalizace už rozhlasovou tvorbu pouze přednášel na pražské AMU.
Básně, které uvádíme ve Světu poezie, patří poetistickému mládí Chalupy jako jednoho ze spoluzakladatelů Literární skupiny.
Související
-
Archivní víno. Vyprávění osobností, jejichž osudy se završily před dávnými roky
Vzpomínají spisovatelé Eva Vrchlická a Géza Včelička, filmový režisér Jan Stanislav Kolár a rozhlasový dramaturg Dalibor Chalupa. Z archivních nahrávek vybral Tomáš Černý.
-
Začátky rozhlasové hry - D. Chalupa - 1963
V dnešním dílu Rozhlasového roku přinášíme část pořadu Dalibora Chalupy „U kolébky rozhlasové hry“. Pořad měl premiéru 6. května roku 1963.
-
G. Husák o rozhlase, D. Chalupa o hudbě - 1970
Není nad to, když se médiu dostane ocenění od nejvyšších představitelů státu. To se většina zaměstnanců této instituce nepochybně dme pýchou. Když však 18. dubna ro...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.