D. Ž. Bor: Časobraní (4/10)

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02212653.jpeg

„Naše smrt se nás netýká, pokaždé umíráme jen těm druhým...“ Četba na pokračování z autobiografie českého hermetika, básníka, malíře a kulturního organizátora Vladislava Zadrobílka v programové řadě Osudy. On-line k poslechu do středy 15. února 2017.

Vladislav Zadrobílek (1932–2010), který publikoval mj. pod pseudonymem D. Ž. Bor, byl renesanční osobností. Byl zahradníkem, pracoval u vysokých pecí, byl strojníkem, divadelním kulisákem, svářečem, pracovníkem v reklamě, elektrikářem, vychovatelem, restaurátorem, knihařem, ale také básníkem, malířem, spisovatelem, hudebníkem, kulturním organizátorem, nakladatelem. Od počátku sedmdesátých let vydával především samizdatovou literaturu, Ladislava Klímu, Josefa Váchala nebo Vladimíra Boudníka a také vlastní texty. Vždy si také dával záležet na umělecké úrovni ilustrací a duchovní či surrealistické stylizaci obálek.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Byl také hermetikem, příklon k hermetismu následně ovlivnil i celou řadu jeho uměleckých aktivit. Díla tohoto duchovního a filosofického směru publikoval nejen v samizdatu, ale pokračoval později po roce 1989 ve svobodných poměrech ve vlastním nakladatelství Trigon, které vedl až do své smrti. Těžištěm jeho zájmu byly alchymie, mýtoetymologie, kořeny kultury a pravěk.


Autor: D. Ž. Bor (Vladislav Zadrobílek)Účinkuje: Jan Vlasák Režie: Tomáš Vondrovic

Natočeno v roce 2015.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura