Czeching: Kapely mají chuť hrát v zahraničí, ale neví, jak na to

Soutěžící Czechingu 2018
Soutěžící Czechingu 2018

Pět interpretů. Pět různých žánrů. Ale jen jeden vítěz, který si bude moct natočit vlastní EP a zahrát na zahraničních festivalech včetně renomovaného showcasu Eurosonic v nizozemském Groningenu. To je finále projektu Czeching.

Finále Czechingu podpořené živým vystoupením všech zúčastněných muzikantů letos hostí smíchovský klub MeetFactory. 25. září tu vystoupí brněnské duo 1flfsoap, plzeňská dvojice teepee, královehradecká kapela The Atavists, ostravský projekt hudebníka Jaroslava Korbela nazvaný Jaro a pražská zpěvačka a rapperka Hellwana. Pětici finalistů podpoří zahraniční host – britská zpěvačka a producentka Nabihah Iqbal.

Czeching Showcase 2018

Czeching vznikl v roce 2013 s vidinou podpory českých kapel v zahraničí. Z minulých let vzešli vítězové jako zpěvačka Never Sol, kapela Wild Tides nebo duo VR/Nobody. Systém a možnosti, jak se mohou čeští hudebníci podívat do zahraničí, i způsob, jakým se o nich můžou novináři za našimi hranicemi dozvědět, se za tu dobu změnily. A svým vývojem prošlo i sledování zajímavých hudebníků na Radiu Wave, které Czeching pořádá. „My máme dva projekty, které se věnují podpoře mladé české hudební scény. Je to Startér – pro opravdu ty začínající a pro mnoho posluchačů ještě neobjevené kapely. Zatímco Czeching – to už jsou kapely, které máme běžně nasazené do vysílání, děláme s nimi rozhovory, můžou být součástí nějakých akcí a koncertů, které pořádáme. A rádi bychom byli, aby zněly i v zahraničních rádiích,“ popsala v ArtCafé Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave.

České kapely nově posuzuje zahraniční porota

Slyšet hvězdy dřív než je všichni znají. Objevování hudby na Eurosonic Noorderslag

Eurosonic Noorderslag ESNS 2018 festival Gronigen

Jíž více než dvacet let se nizozemský Gronigen v půlce ledna zaplní těmi nejslavnějšími jmény evropské hudební scény. Kdo by ale před hotely postával v naději, že uloví podpis slavné zpěvačky nebo kytaristy, byl by zklamán. Řeč je o hudebních profesionálech, kteří  celý byznys řídí a ovládají. Přijeli totiž na festival Eurosonic Noorderslag najít nové hudební hvězdy.

Pro letošní šestý ročník vznikla porota sestavená pouze ze zahraničních hostů. Čeští odborníci tak zůstávají pouze v roli jakýchsi mentorů – těch, kteří interprety do projektu doporučí. Czeching ale kromě samotného finále s odměnou pro vítěze poskytuje zájemcům workshopy a informace, jak vůbec s cestou do zahraničí naložit a co by jim rozhodně nemělo vedle finančních prostředků chybět.

Aby kapela uspěla na showcasu jako je Eurosonic, musí mít profesionální přístup. Od vybavení po manažera a agenta.
Oskar Strajn

Některé z aspektů zmínil v ArtCafé i booking asistent festivalu Eurosonic, kde si bude moct letošní vítěz Czechingu zahrát: „Když se vydáte do Groningenu, potřebujete si získat pozornost. Na Eurosonicu hraje 350 hudebníků, takže potřebujete někoho, kdo se stará o pódium a vaše vystoupení, a někoho, kdo pozve zástupce ze 4000 profesionálů. Cílem koncertu je totiž zaujmout za hranicemi vaší země, k čemuž pomůžou právě tito lidé. Ti vás dostanou na festival, do klubů, nebo na stránky magazínů, kde si o vás přečtou v zahraničí a získáte si tak nové fanoušky,“ tvrdí Oskar Strajn.

Stát si za svým

Ženy nejsou žánr, říkají současné české hudebnice

03069829.jpeg

Mary C, Enchanted Lands a Bára Zmeková debatovaly o tom, jak se daří mladým českým hudebnicím, s čím se ženy v této umělecké oblasti potýkají a jak přistupují k tvorbě.

Hostem vysílání byla i loňská vítězka Zagami Jericho. Té přinesla účast první možnost zahrát si v zahraničí, na druhou stranu zjistila, že vítězství má své limity. Budoucím účastníkům Czechingu dala i doporučení: „Když už to interpret vyhraje, tak díky Czechingu může sám na sobě zjistit, jak moc bere vážně hudbu, jak moc chce využít prostředků, které projekt nabízí. Není to tak, že by vás někdo vodil za ručičku, jde víc o to, co sám z toho vytěží. Pokud má interpret nějakou ideu – o sobě, o svém zvuku nebo vizuálu, tak ať se nebojí za tím stát a odmítnout diskusi. Když si je v hudbě jistý, tak to nejde úplně zvrátit.“

Poslechněte si celé ArtCafé včetně hudby letošních finalistů a loňské vítězky:

Spustit audio

Související