Czeching (4. díl): Tejky (34x), clicky (56x), mezinoty (2x), ….

3. prosinec 2014

….a dále mr-y, pš---y, je-y, pr-y. Slovník nejčastějších a nejvýstižnějších slov z nahrávání vítězné kapely Czechingu 2014 Wild Tides v karlínském Studiu A v Českém rozhlase, kde na podzim vznikalo její EP Sever Fashion. Ve středu 3. prosince jsme jej poprvé vypustili do éteru! Jsme hrozně zvědaví, co vy na něj….a taky co v evropských rozhlasech, kam jsme jej poslali.

Pod hudební režií je na albu Sever Fashion podepsán Jirka Šimek a jako producent mu na svět pomáhal Martin Přikryl. Rozhovor s oběma z nich nebude ve 4. dílu Czechingu chybět. Dozvíte se, jak to udělali, aby si nelezli do zelí, aby neměli nervy z toho, jestli nahrávka dopadne podle představ, ale třeba taky aby nehrozil během nahrávání rozpad kapely. Viz Martin Přikryl: “Já když nahrávám, tak lítají kytary, ale o to jsem u Wild Tides starost neměl.”

Tracklist EP Sever Fashion od Wild Tides

1. Do The Romp (2:08)2. Hung Loose (2:23)3. Working On The Highway Of Love (3:24)4. No Fun At All (2:00)5. Hook Sinker (2:44)

Zatímco loni jsme foukli do plachet na cestě za zahraničním úspěchem dívčí dvojici Never Sol, letos šestičlenná porota složená z českých hudebních odborníků vysadila na trůn pražské nadupané trio Wild Tides. Ze zahraničí nám dorazilo několik zajímavých reakcí z Evropské vysílací unie (EBU) na vítěznou i další nominované skladby, což nás přimělo zvednout telefon a zavolat třem zahraničním odborníkům, kteří na letošním ročníku Czechingu spolupracovali. O některé z postřehů Laurenta Marceaua ze Ženevy (EBU, Eurosonic), Jana Sneuma z Kodaně (Dánský rozhlas) a Hervého Riesena z Paříže (Radio France) se s vámi ve středečním vysílání Czechingu taky podělíme.

Navíc jsme koncem října vyrazili na koncert Wild Tides do pražského klubu MeetFactory, kde jsme se vmísili do publika a zeptali se pár návštěvníků, jak se jim kapela líbí. Co jsme zjistili, si nenecháme pro sebe, a pustíme vám. Něco padne k živému vystoupení, něco k vizáži, něco ke složení kapely, všechno stojí za poslech.

03235259.jpeg

Vedle expertiz jsme samozřejmě byli zvědaví i na názory posluchačů, a tak jsme před pár měsíci pověsili na anglické stránky Českého rozhlasu hlasovací aplikaci s názvem Vote For Your Favourite Czech Song, díky které jste mohli přiřadit sympatie své oblíbené skladbě nominované v letošním ročníku Czechingu. S pořadím na prvních třech místech vás taky seznámíme ve vysílání.

Moderovali jako tradičně Ajva a Stano.

NOČNÍ MŮRA VŠECH REDAKTORŮ - DĚLAT ROZHOVOR S WILD TIDES

Při nahrávání EP v Karlíně jsme si s Wild Tides mezi skladbami, kabely a chodbovými pauzami sedli a natočili s partou, která občas nemá problém uklidit moderátora tam, kam chce, „docela hezkej rozhovor,“ jak řekl Jan Vegy Táborský (kytara, Wild Tides). Odvysílali jsme jej ve 3. díle Czechingu v listopadu. Tady si jej můžete připomenout. Připadá vám moc editovanej? Ne, oni fakt neřekli nic k vypípnutíJ

A pak jsme s Wild Tides natočili ještě jeden rozhovor, a to po koncertě v pražském klubu MeetFactory 27. října. A ten byl z kategorie“ Noční můra všech redaktorů - dělat rozhovor s Wild Tides“. Tak tady ho máte, Vanda byla statečná. Mimochodem chtěli byste si udělat rozhovor s Wild Tides? Kdo má zájem, pište na cajovna@rozhlas.cz.

A CO BUDE DÁL?

Nahrávku Wild Tides Sever Fashion jsme poslali do rádií sdružených v EBU a čekáme na jejich reakce.

Ve čtvrtek 4. prosince vám nabídneme v audiu i v textu rozhovory s hudebními experty z EBU Laurentem Marceauem, Janem Sneumem a Hervém Riesenem.

V lednu 2015 jedeme představit Wild Tides účastníkům showcasového festivalu a konference Eurosonic do Groningenu.

20. února 2015 si od 20 hodin můžete na Českém rozhlase Vltava v rámci Pátečního večera poslechnout dvouhodinový sestřih toho nejdůležitějšího z Czechingu 2014 s dalšími reakcemi, které dorazí z Evropy na adresu Wild Tides i české hudební scény obecně.

Více informací najdete na webu projektu Czeching.

autor: Ajva
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...