Cyrano v Buffalu v Pardubicích

11. prosinec 2004

Východočeské divadlo Pardubice uvedlo nedávno hru Kena Ludwiga "Cyrano v Buffalu". Oproti obvyklé pardubické dramaturgii jde o hru blízkou spíše repertoáru agenturních divadel. Ostatně o jednom takovém divadle putujícím Amerikou hra pojednává.

Přesněji o málem naplněném, či málem nenaplněném snu potulné šmíry dostat se do Holywoodu, když na jejich představení má přijet producent filmu. Když se do toho ovšem zamotá nevěra, rozchod a ledacos jiného, co si zručný autor dokáže naschvál vymyslet, vznikne bláznivá komedie hraničící s nevkusem, kterou však v Pardubicích na hranici vkusu i udrželi. Na premiéře byla inscenace ještě dosti neusazená, ale myslím, že po pár reprízách to bude svěží oddechové dílko, které pardubického diváka zvyklého na lepší kousky neurazí a diváka průměrného potěší. Když si odmyslíme zbytečný shluk naschválů, jaký takovéto hry naplňuje, jde o zajímavou sondu do zákulisí. A to nejen do zákulisí samotného divadla, ale i zákulisí jeho aktérů a i zákulisí jejich tužeb, přání, citů a pocitů. Je to hra o divadle, a i proto asi bude hojně navštěvována, neboť lidi zajímá, co se děje v zákulisí. Vždyť bez toho by neměly takovou tržbu časopisy plné zákulisních klepů.

Plakát ke hře Cyrano v Buffalu

A proto směle do divadla na divadle, smát se a bavit se a držet hercům (tedy hlavně postavám) palce, aby jim vyšly jejich sny, a pak jim to doma v teple křesla buďto dopřát, nebo nedopřát, kteroužto volbu vám nechává otevřený konec komedie.

autor: Jelena Malostranská
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser