Čtyřicet zámeckých let. Osudy Ivany Holáskové
Odvaha – slovo, které charakterizuje čtyřicet let práce kastelánky zámku v Lednici, jednoho z největších zámeckých areálů u nás i v Evropě, zapsaného na seznamu UNESCO.
Vídeň je pro pořádání letních slavností nevhodná, rozhodl v polovině devatenáctého století kníže Alois II. z Liechtensteina a nechal od základů přebudovat zámek v Lednici podle vzoru anglické gotiky. Vzniklo romantické sídlo obklopené jedním z největších evropských parků (téměř 200 ha), ve kterém najdeme palmový skleník, benátskou kašnu, římský akvadukt, čínský pavilon, minaret a umělou zříceninu Janův hrad.
O téměř sto let později – v roce 1978 – přišla do Lednice Ivana Holásková se svým manželem, který se stal správcem této památky. Od té doby je její život nerozlučně spojen s tímto rozsáhlým objektem. Potkala se s kněžnou a knížetem z Liechtensteina, ale léta před tím musela bojovat o to, aby z jednoho z našich nejkrásnějších zámeckých objektů nebylo muzeum zemědělství.
Začali jsme v polních podmínkách, přespávalo se na matračkách. Zjistili jsme, že v ložnici kněžny byla výstava o jaderné elektrárně, v pracovně knížete byl pro změnu umístěn model venkovského dvorku.
Ivana Holásková v jednom z rozhovorů
Dnes patří zámek Lednice (kde je Ivana Holásková kastelánkou od roku 1992) společně s Český Krumlovem k nejvyhledávanějším zámeckým objektům. Ročně projde sály, komnatami, parkem a slavným zámeckým skleníkem téměř půl milionu návštěvníků z celého světa. Život na zámku, který je dnes na seznamu světového dědictví UNESCO, ale rozhodně nebyl romantický. Do roku 1990 bylo minimum finančních prostředků, Holáskovi bojovali o zachování kulturní památky, které hrozila socialistická proměna. Tehdy se ale manželé rozhodli, že zámku jednou vrátí jeho krásu; počkat museli do roku 1989, ale výsledkem je dnes „perla jižní Moravy“.
Ve vzpomínkách Ivany Holáskové je směs všeho, co čtyřicet let péče o vzácný a ojedinělý objekt přineslo: beznaděj, smutek, radost, vítězství a také řada kuriozních zážitků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka