Čtyřicet zámeckých let. Osudy Ivany Holáskové

29. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02841612.jpeg
0:00
/
0:00

Odvaha – slovo, které charakterizuje čtyřicet let práce kastelánky zámku v Lednici, jednoho z největších zámeckých areálů u nás i v Evropě, zapsaného na seznamu UNESCO.

Připravila: Olga Jeřábková
Natočeno: v roce 2018
Technická spolupráce: Petr Janečka

Vídeň je pro pořádání letních slavností nevhodná, rozhodl v polovině devatenáctého století kníže Alois II. z Liechtensteina a nechal od základů přebudovat zámek v Lednici podle vzoru anglické gotiky. Vzniklo romantické sídlo obklopené jedním z největších evropských parků (téměř 200 ha), ve kterém najdeme palmový skleník, benátskou kašnu, římský akvadukt, čínský pavilon, minaret a umělou zříceninu Janův hrad.

Ivana Holásková při natáčení ve studiu Leonarda

O téměř sto let později – v roce 1978 – přišla do Lednice Ivana Holásková se svým manželem, který se stal správcem této památky. Od té doby je její život nerozlučně spojen s tímto rozsáhlým objektem. Potkala se s kněžnou a knížetem z Liechtensteina, ale léta před tím musela bojovat o to, aby z jednoho z našich nejkrásnějších zámeckých objektů nebylo muzeum zemědělství.

Začali jsme v polních podmínkách, přespávalo se na matračkách. Zjistili jsme, že v ložnici kněžny byla výstava o jaderné elektrárně, v pracovně knížete byl pro změnu umístěn model venkovského dvorku.
Ivana Holásková v jednom z rozhovorů

Dnes patří zámek Lednice (kde je Ivana Holásková kastelánkou od roku 1992) společně s Český Krumlovem k nejvyhledávanějším zámeckým objektům. Ročně projde sály, komnatami, parkem a slavným zámeckým skleníkem téměř půl milionu návštěvníků z celého světa. Život na zámku, který je dnes na seznamu světového dědictví UNESCO, ale rozhodně nebyl romantický. Do roku 1990 bylo minimum finančních prostředků, Holáskovi bojovali o zachování kulturní památky, které hrozila socialistická proměna. Tehdy se ale manželé rozhodli, že zámku jednou vrátí jeho krásu; počkat museli do roku 1989, ale výsledkem je dnes „perla jižní Moravy“.

Ve vzpomínkách Ivany Holáskové je směs všeho, co čtyřicet let péče o vzácný a ojedinělý objekt přineslo: beznaděj, smutek, radost, vítězství a také řada kuriozních zážitků.

autoři: Olga Jeřábková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio