Čtyři romští herci ve filmech Sdílené hlasy přibližují životní osudy českých seniorů
Takřka se nestává, že by romští herci vystupovali v rolích příslušníků majoritní společnosti. Výjimkou je nový projekt Sdílené hlasy, v němž čtveřice romských herců představuje životní příběhy čtyř Čechů – v současné době už seniorů a klientů organizace Život 90. Filmy je možné zdarma sledovat na platformách Vimeo a Facebook bienále Ve věci umění.
Martin Oláh v roli pana Jaroslava: „I po oficiálním zákazu Sokola nacisty se můj otec dál scházel se svými přáteli ze Sokola. A byli to právě oni, kdo ho přivedli, myslím, někdy na podzim roku 1941 k odbojové činnosti, kdy začali pomáhat parašutistům.“
To je úryvek z příběhu pana Jaroslava, který se narodil v roce 1934. Jeho rodiče zavraždili nacisté za odbojovou činnost, takže zbytek války prožil v různých dětských domovech. Čtyři životní příběhy klientů organizace Život 90 ztvárnili herci spojení se spolkem Slovo 21. Patří k nim i Pavlína Matiová.
Pavlína Matiová: „Ten nápad vzešel od bienále Ve věci umění, kteří nás jako Slovo 21 oslovili. Vzniklo to ve spolupráci bienále, Tranzitu, Slova 21 a Života 90. První schůzku jsme měli minulý rok někdy v létě po té první vlně koronaviru. Původně jsme měli v plánu převyprávět příběhy těch seniorů prezenčně jako ucelené divadelní představení, ale bohužel ta pandemická situace nám to nedovolila, takže jsme se rozhodli to změnit a udělat artová videa.“
Romští herci zapojení do projektu Sdílené hlasy jsou umělecky aktivní i v dalších oblastech.
Pavlína Matiová: „Ti čtyři herci jsou dva členové klubu romských spisovatelů Paramisara/Vypravěči – je to mladý básník Martin Oláh a spisovatelka Věra Duždová Horváthová. A pak jsou tam dvě herečky a zpěvačky, což jsem já, Pavlína Matiová, a Jitka Matiová. Všichni jsme Romové a líbilo se mi na tom to, že jsme vyprávěli příběhy seniorů, kteří nejsou Romové. Líbilo se mi na tom i to, že se vůbec nebral ohled na to, jestli je v tom nějaký rozdíl, převyprávěli jsme jejich příběhy a myslím si, že to je to, co má bořit mosty mezi menšinou a většinou – vůbec neřešit, jestli Rom hraje neromskou roli a naopak.“
Pavlína Matiová vyprávěla příběh paní Františky, které je přes devadesát let.
Pavlína Matiová: „Byla to paní, která zažila krušné časy. Nejdřív jí zabili manžela ve 2. světové válce – byl první obětí z vesnice, kde žili. Zůstala sama se čtyřmi dětmi, a potom dvě z nich musela pochovat. Poté zažila režim, kdy musela všechen svůj majetek, své hospodářství – pole a krávy odevzdat do JZD a potom tam chodila pracovat. Na konci toho příběhu vypráví: Musela jsem jít pracovat do JZD a tam jsem dojila vlastní krávy. Ale na druhou stranu je ta paní pořád optimistická. Její recept na to, jak se udržet fit, je dát si k večeři dvě deci piva s cukrem.“
Příběhy klientů organizace Život 90 by v budoucnu měly vyjít i knižně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...