Čtyři dirigenti, dvě desítky sólistů. Záznam smetanovského galakoncertu z Národního divadla

1. březen 2024

Pod taktovkou hudebního ředitele Opery Národního divadla Roberta Jindry a dalších světově renomovaných dirigentů – Tomáše Netopila, Jiřího Rožně a slovenského dirigenta Rastislava Štúra zazněl v pražském Národním divadle v sobotu 2. března výběr z oper Bedřicha Smetany.

„Bedřich Smetana je neodmyslitelně spjat s naším Národním divadlem a já měl to štěstí v něm doslova vyrůstat. Vždy jsem cítil, že jakékoliv uvedení jeho díla je velkým svátkem a jeho genius loci tam zkrátka zůstává stále,“ říká hudební ředitel Opery Národního divadla Robert Jindra.

Čtěte také

Zazněly árie z oper Prodaná nevěsta, Hubička, Tajemství nebo Libuše. Účinkují Slávka Zámečníková, Adriana Kučerová, Kateřina Kněžíková, Štěpánka Pučálková, Aleš Briscein, Pavel Černoch, Adam Plachetka, Orchestr ND dirigují Robert Jindra, Jiří Rožeň a Tomáš Netopil.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.