Čtení není jediný způsob, jak se dostat do textu. O zhudebňování básní s Petrem Hruškou a s Yvettou Ellerovou
Jak básně Petra Hrušky zhudebňuje jeho partnerka Yvetta Ellerová? A vnímá je on sám potom jinak? Na to se autorské dvojice ptala Šárka Jančíková během festivalu Měsíc autorského čtení.
V čem spočívá podivná alchymie, během které se báseň transformuje do písně? A je třeba do poezie pronikat pouze četbou? „Já se domnívám, že jsou ty básně nezhudebnitelné a nezpívatelné, ale Yvettka mě vždycky vyvede z omylu, tím že si sama nějaký text vezme a velmi mě překvapí tím, co s ním udělá. Dost často se dozvím něco jiného o té básni, než jsem si myslel, že v ní je, nebo o akcentech a o důležitosti slov, která jsou najednou zatížena jinými důrazy a jinou intonací,“ vysvětluje básník Petr Hruška. A Yvetta Ellerová, která jeho poezii už léta převádí do písní, k tomu dodává: „Já ty básně opravdu vidím v obrazech a tvarech. Ale když je pak tvořím a zkouším, musím u toho být sama. Něco se děje a nějak mě to také v dobrém smyslu poznamenává, ale to racionálně nedokážu popsat. Píšu si je rukou a jejich vizuální podoba mi pomáhá pro zapamatování a vybavování. Práce rukou je ohromně důležitá, protože ruka je prodloužené srdce.“
V rozhovoru zní úryvky zhudebněných básní Petra Hrušky Kachle (Obývací nepokoje, Sfinga, 1995), Dveře (Vždycky se ty dveře zavíraly, Host, 2002), Dobré vědět (Spatřil jsem svou tvář, Host, 2022).
Související
-
Když se svět utiší. Jak k přírodě přistupují tchajwanští básníci?
Z básníků, kteří k nám zavítají, jsme vybrali dvojici autorů, jejichž poetika se setkává v typickém zaměření na přírodní lyriku, byť každý z nich k ní přistupuje jinak.
-
O Tchaj-wanu jako hlavním hostu MAČ se sinoložkou Táňou Dluhošovou
Měsíc autorského čtení – největší středoevropský literární festival si poprvé jako hlavního hosta vybral asijskou zemi – a to Tchaj-wan.
-
Jak se žije na střechách domů a v městských vsích? Prozkoumejte město s projektem Illegal Taipei
Jaká je ilegální architektura v tchajwanském hlavním městě Tchaj-pej? Poslechněte si Artcafé s architektkami a autorkami výzkumného urbanistického projektu Illegal Taipei.