ČT odvysílá unikátní komponovaný pořad o srpnu 1968

7. srpen 2008

U příležitosti 40. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa připravila Česká televize ojedinělé desetihodinové pásmo pod názvem Srpnová noc. Sledovat jej můžete v noci z 20. na 21. srpna tohoto roku od 20.00 do 6.00 na programu ČT1.

Cílem tvůrců Srpnové noci není jen připomenout osudové historické okamžiky spojené s vstupem okupačních vojsk, ale také vtáhnout diváky do tehdejší atmosféry. K tomu dopomůže co nejdokonalejší rekonstrukce dění osudové noci minutu po minutě prostřednictvím zpravodajských vstupů. Řada záběrů a fotografií si na televizní obrazovce odbude své prvenství, autoři mimo jiné získali prostřednictvím Ústavu pro studium totalitních režimů materiály z archivů STB. Samozřejmou součástí dokumentárního pásma budou vzpomínky pamětníků a autentická svědectví známých i neznámých tváří. Dobové písničky a záznamy televizního vysílání přiblíží, jak se lidé bavili. Tvůrci nechtěli ukázat srpnové události jen z jejich tragické stránky, ale i té odlehčenější a přiblížit humor, pomocí něhož se lidé s okupací vyrovnávali. Na tvorbě pořadu se podíleli svými fotografiemi a filmovými záznamy též sami diváci.

Moderování Srpnové noci se ujmou Nora Fridrichová a Michal Prokop. Rekapitulace a záznam toho nejlepšího poběží v půlhodinovém sestřihu od 5:30 hodin.

Vinohradská třída - nad rozhlasem

Projekt by měl navíc propojit televizní obrazovku s internetem - na webové stránce http://www.srpnovanoc.cz bude možné sledovat v přímém přenosu i to, co se do televizního vysílání nevešlo. Protože některé dobové pojmy jsou již dnes pro mladší diváky nesrozumitelné, na uvedeném webu naleznou také slovníček. Během vysílání mohou lidé do studia telefonovat a posílat e-maily, mailové zprávy se po revizi objeví v liště na spodní části obrazovky.

Pořad je jedním z vrcholů projektu Osudové osmičky o významných "osmičkových" datech v našich dějinách, v jehož rámci bylo jen v prvním pololetí roku 2008 odvysíláno 64 dokumentů a publicistických pořadů a dalších 71 ČT nachystala na pololetí druhé. Srpnu 1968 se dále bude věnovat program ČT24, kde mohou diváci v rámci cyklu Zaostřeno na... zhlédnout pořad Zaostřeno na invazi.

autor: Kateřina Scheuflerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.