Cosi v temnostech předkládám. Poezie Bedřicha Bridela jako na divadelním jevišti

21. duben 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Miloslav König v inscenaci Deník zloděje

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Na základě úspěšného divadelního představení Deník zloděje s hudbou a písněmi Martina Dohnala vzniklo reprezentativní pásmo z poezie velikána naší barokní poezie Bedřicha Bridela. Miloslav König zpívá a čte z Bridelových veršů o pomíjivosti světa a nicotě lidského života tváří v tvář Bohu – v premiérovém Souzvuku připraveném k letošním Velikonocům. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Tak, tak, jak nejvíc mohu,
červíček na zemi vzdychám
o všeckomocném Bohu,
k němužto rychle pospíchám.
Já ten nejmenší cvrček
k nohám trůnu jeho padám,
zeměplazí červíček
cosi v temnostech předkládám!

Bedřich Bridel

Bedřich Bridel (narozen 1. 4. 1619), misionář Tovaryšstva Ježíšova, profesor poetiky a rétoriky a také vydavatel v čele akademické tiskárny při pražském Klementinu, je jedním z nejvýznamnějších spisovatelů české barokní literatury, autorem řady legend, písní a básní.

Patrně nejslavnější jeho skladbou je meditativní báseň Co Bůh? Člověk?, ve které se zrcadlí exaltované barokní vědomí pomíjivosti vezdejšího života, jeho nicotnost tváří v tvář Stvořiteli.

Miloslav König v inscenaci Deník zloděje

Reprezentativní pásmo z poezie Bedřicha Bridela vzniklo na základě divadelního představení společnosti Masopust Deník zloděje. Tato „mysteriózní opera" je plná barokně inspirované klavírní hudby Martina Dohnala, jež dotváří některé básnické texty také do písňové podoby. V inscenaci i v Souvzuku hudbu interpretuje sám autor spolu s jediným hercem inscenace Miloslavem Königem (který za pěvecký i herecký výkon v Deníku zloděje získal Cenu divadelních novin). 

Oba tvůrci spolu s dramaturgyní Terezou Marečkovou připravili pro Souvzuk nový pořad složený jednak z písní a básní z inscenace Deník zloděje, ale také dalších básní Bedřicha Bridela a autorsky interpretovaného eseje Martina Dohnala o Bridelovi a jeho poezii: „veletoku rozbujelé barokní obraznosti".

Účinkují: Miloslav König a Martin Dohnal

Připravila a režijně nastudovala: Tereza Marečková
Scénická hudba: Martin Dohnal

Natočeno v roce 2019. 

Spustit audio