Composers Summit Prague 2023: Rej hollywoodských skladatelů v srdci Evropy podruhé

2. květen 2023

Ve dnech 14. až 20. dubna hostila Praha věhlasné světové skladatele filmové, seriálové a videoherní hudby. Druhý ročník summitu opět vytvořil platformu pro setkávání amatérů i expertů. Mohli tvořit nová díla, sdílet zkušenosti či navázat cenné spolupráce. Během 6 dní se uskutečnily lekce pod vedením hollywoodských skladatelů a 40 doprovodných eventů, diskusí i přednášek.

Vrcholem byly dva koncerty pro veřejnost v podání Českého národního symfonického orchestru, které si uznávaní skladatelé povětšinou sami dirigovali. Zahajovací koncert 14. dubna zprostředkovala stanice Vltava v přímém přenosu.

Jaké je v Hollywoodu postavení filmových skladatelů a jak těžké je stát se jedním z nich? K čemu potřebuje hollywoodský skladatel orchestrátora a jak vypadá jejich spolupráce? V čem se liší psaní filmové a videoherní hudby? Jak se změnila filmová hudba za posledních čtyřicet a více let? Jak vypadá masterclass s hvězdnými skladateli Harrym Gregsonem-Williamsem (Shrek, Letopisy Narnie) nebo s Mychaelem Dannou, držitelem Oscara za snímek Pí a jeho život? Na tyto i mnohé další otázky spojené s hudbou v audiovizuálním prostoru odpoví Akademie, kterou připravili Zdeněk Havlíček a Tomáš Pilát. Rozhovory s Christopherem Youngem, Iljou Cmíralem, Zuzanou Michlerovou, Tomášem Živorem nebo Dominikem Svobodou doprovodí ukázky z jejich tvorby i z děl dalších účastníků letošního skladatelského summitu.

Spustit audio