Collegium 1704 na Mezinárodním festivalu duchovní hudby ve Fribourgu. Poslouchejte díla Jana Dismase Zelenky a Františka Ignáce Antonína Tůmy

30. červenec 2021

Co má společného Praha a Fribourg? Přece postavu jezuity Petra Canisia, světce, který založil pražskou kolej Klementinum. A zde studoval i Jan Dismas Zelenka před tím, než odešel do Drážďan, aby zde nechal naplno zazářit svému hudebnímu umění. Není tedy divu, že do Fribourgu a kostela sv. Michaela, kde Petr Canisius nalezl poslední odpočinek, přivezl Václav Luks hudbu proslulého českého barokního skladatele.

V pátek 30. července od 20.00 hodin jste mohli poslouchat v Koncertu klasika program Češi mezi Vídní a Drážďanami. Zazněla Zelenkova Missa Omnium Sanctorum a Stabat Mater Františka Ignáce Antonína Tůmy. Koncertem provázela Alena Maršíková Michálková.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.