Co vše bychom měli vědět o českých neprofesionálních sborech? Jsou různé, je jich mnoho a nesoustředí se jen na zpěv

5. březen 2021

V Česku je přibližně 2000 neprofesionálních pěveckých sborů, které utichly, protože společný zpěv byl označen za rizikový. Některé sbory přesunuly svou činnost do online prostředí, to ale stejně nemůže nahradit klasické zkoušky, tradiční setkávání. Navíc mnozí sbormistři ani technické zázemí pro sebe či pro sboristy nemají a někteří proto pochybují o budoucnosti svých těles.

Jaké umělecké a společenské potřeby naplňují české neprofesionální sbory? V čem je jejich kvalita a co vše svým členům sbory nabízejí? Poslechněte si rozhovory s pěti sbormistry, které vedou různé typy sborů, v seriálu Michaely Ditrichové a Jitky Kostelníkové Sboru propadlí.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.