Co si podzemní hlodavci sdělují seizmickou komunikací?
Biologové studují signály, které si předávají podzemní hlodavci tím, že buší do stěny své nory nebo tunelu v laboratoři. Chtějí zjistit, co přesně si prostřednictvím této tzv. seizmické komunikace sdělují.
Způsobů dorozumívání mezi živočichy je celá široká paleta – některé druhy podzemních hlodavců buší hlavou nebo jinými částmi těla do stěn svého obydlí a prostřednictvím otřesů či vibrací půdy, které tak vyvolávají, si předávají informace: vědci hovoří o seizmické komunikaci.
Zaznamenávat tyto signály pomáhají biologům seizmologové se svými přesnými přístroji. Interpretovat naměřená data a zjistit, co přesně si živočichové prostřednictvím této seizmické komunikace sdělují, to už je úkol biologů.
Podle docenta Radima Šumbery z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích jimi studovaní hlodavci zvaní rypoši a hlodouni reagují v podstatě i na zvuky člověka, který kolem nich projde, nebo na poklepání na terárium či tunel, ve kterém pobývají, a začnou odpovídat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...