Co se stane, když obživnou loutky? Vánoční hudební pohádka LouTkáček má premiéru ve Stavovském divadle v Praze

30. listopad 2023

Jde o úpravu operního díla Paula Hidnemitha, v režii mima Radima Vizváryho. Inscenace je posledním jevištním operním projektem v cyklu Musica non grata, oživující umělecký odkaz skladatelů důležitých pro hudební život meziválečného Československa, kteří byli pronásledováni nebo jiným způsobem perzekvováni.

Dílo s původním názvem Tuttifäntchen zkomponoval Paul Hindemith v roce 1922. Jde o příběh o řezbáři a jeho loutce, která obživne a začne tropit podivné věci. Ukradne řezbářově dcerce Týně srdce a vyrazí s ní do velkého světa… Podaří se děvčátku ztracené srdce najít? A vůbec – jaký je rozdíl mezi lidmi a loutkami? Kouzelnou pohádku plnou moudrosti, fantazie, napětí a krásné vánoční atmosféry uvádí operní soubor Národního divadla pro děti od pěti let. 

Opera ND I LouTkáček: Jiří Hájek (Mistr Punoni), Vít Šantora (LouTkáček), Jekatěrina Krovatěva (Týna), Oživlé loutky

Autorem českého překladu je dramaturg Národního divadla, Ondřej Hučín. K režii byl přizván mim, choreograf a umělecký šéf Laterny magiky, Radim Vizváry. Scénu a kostýmy pro LouTtkáčka vytvořila výtvarnice Eva Jiřkovská. Taktovky se ujme dirigent David Švec. Podle jeho slov se LouTkáček trochu vymyká všemu co představujeme jako typické pro skladatele Paula Hindemitha. V titulní roli LouTkáčka se v alternaci s Petrem Malým představí tenorista Vít Šantora.

autor: Daniel Jäger
Spustit audio

Související