Co přinesl rok 2013 ve výzkumu Higgsova bosonu?
Jedním z nejdůležitějších témat ve světě vědy byla letos záhadná částice zvaná Higgsův boson – rok 2013 přinesl experimentální potvrzení její existence i Nobelovu cenu teoretikům, kteří ji předpověděli.
Představuje totiž nikoliv jen kamínek v mozaice, ale přímo úhelný kámen v tzv. standardním modelu částicové fyziky, kterým vědci popisují své dosavadní poznatky o světě elementárních částic a sil, které mezi nimi působí, jak spolu takzvaně interagují.
Po Vánocích si ve vědecké rubrice Mozaiky připomeneme největší úspěchy a nejzajímavější poznatky, které zaznamenali v roce 2013 vědci v celém světě.
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Léon Bloy: Chudá žena. Nezapomenutelnou a vznešenou dceru bídy čte Jan Kanyza
-
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Ženitba. Komedie s Ivou Janžurovou, Danou Medřickou a Jiřím Sovákem
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
François Rabelais: Pantagruel. Uštěpačný humor, orgie absurdna a formální nespoutanost
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.