Co můžeš vyjádřit tělem, vyjádři tělem. Halka Třešňáková v Sedmém nebi Moniky Načevy

10. září 2023

Herečka Halka Třešňáková bude hostem zářijového Sedmého nebe Moniky Načevy. V neděli 10. září si můžete poslechnout její hudební výběr a hovory o tom, co ji v současné době zaměstnává, o fyzickém divadle nebo jazykových bariérách.

Narodila se do umělecké rodiny. Jejím otcem je hudebník a malíř Vlasta Třešňák a matkou výtvarnice Marcela Třebická, babičkou herečka Jiřina Třebická a dědečkem režisér Karel Třebický. Vyrostla v Praze mezi chartisty. Rok po otcově vynucené emigraci do Švédska emigrovala v roce 1983 tehdy jedenáctiletá Halka se svými bratry a matkou do Německa. I vzhledem k jazykové bariéře se už v té době zajímala o fyzické divadlo.

Čtěte také

„Když jsem jako malá přijela do Německa, neuměla jsem němčinu vůbec. Začala jsem tam chodit na divadelní kroužek a vyjadřovala jsem se hlavně mimikou, pohybem, výrazem. To mi zůstalo a možná i proto jsem se vždycky zdráhala používat na jevišti literaturu. Mám pocit, že na divadle je důležité jít tělem. Můžeš-li něco vyjádřit fyzickým výrazem, fyzickou emocí, udělej to. Slovo by mělo být podpůrné,“ říká Halka Třešňáková.

Spustit audio

Související