Co můžeš vyjádřit tělem, vyjádři tělem. Halka Třešňáková v Sedmém nebi Moniky Načevy
Herečka Halka Třešňáková bude hostem zářijového Sedmého nebe Moniky Načevy. V neděli 10. září si můžete poslechnout její hudební výběr a hovory o tom, co ji v současné době zaměstnává, o fyzickém divadle nebo jazykových bariérách.
Narodila se do umělecké rodiny. Jejím otcem je hudebník a malíř Vlasta Třešňák a matkou výtvarnice Marcela Třebická, babičkou herečka Jiřina Třebická a dědečkem režisér Karel Třebický. Vyrostla v Praze mezi chartisty. Rok po otcově vynucené emigraci do Švédska emigrovala v roce 1983 tehdy jedenáctiletá Halka se svými bratry a matkou do Německa. I vzhledem k jazykové bariéře se už v té době zajímala o fyzické divadlo.
Čtěte také
„Když jsem jako malá přijela do Německa, neuměla jsem němčinu vůbec. Začala jsem tam chodit na divadelní kroužek a vyjadřovala jsem se hlavně mimikou, pohybem, výrazem. To mi zůstalo a možná i proto jsem se vždycky zdráhala používat na jevišti literaturu. Mám pocit, že na divadle je důležité jít tělem. Můžeš-li něco vyjádřit fyzickým výrazem, fyzickou emocí, udělej to. Slovo by mělo být podpůrné,“ říká Halka Třešňáková.
Související
-
Pravda a láska prý zvítězí. Devadesátkové Sedmé nebe Moniky Načevy a Ondřeje Cihláře
Do svého březnového Sedmého nebe zve Monika Načeva Ondřeje Cihláře, který je u vltavského mikrofonu většinou v roli moderátora pořadu Vizitka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.