Co hrají Bestužky?

8. prosinec 2004

Pokud nevíte, kam dnes večer zamířit do divadla, navštivte ve 20 hodin Podsklepeno na Karlínském náměstí. Zde můžete zhlédnout 7 aktovek A. T. Averčenka v podání 5 absolventů VOŠ herecké, kteří si říkají Bestužky (tj. Best, ale bez tužky).

Inscenace, kterou zrežírovali Iveta Dušková a Miroslav Hlaučo, se jmenuje Podivíni na jevišti a název je to věru přiléhavý. V každé aktovce je nějaký ten podivín, který je však tuze podobný kdekomu z našeho okolí. Jsou to prostě normální lidé, ve skoro normálních situacích. Když však tito vstoupí na jeviště a jsou nasvíceni reflektory, vše jako by se stalo podivným. Všechny drobné odchylky vrhnou stín a ten se světlem dlouží tak dlouho, až se stane karikaturou. Momentem vytaženým z reality, překrouceným a zase vráceným zpět.

Divadelní masky

Možná by se vám mohlo zdát, že vás zvu na nějaké avantgardní, expresivní či extravagantní představení, ale opak je pravdou. Všechny aktovky jsou sehrány na vysoké herecké úrovni, všechny pointy jsou vedeny v duchu tradičního divadla a hlavní devizou inscenace je skvělé tempo a živost. A samozřejmě vtip. Vrcholem večera pak je "Nehovorný soused", v němž Aleš Říha a Vojta Duřt vygradují komično na maximum a divácké bránice se neubrání smíchu. Skvěle herecky a komicky podaná situace vyrůstá z banality až ad absurdum. Chvála však patří všem aktovkám i zbylým hercům, tedy Vilmě Frantové, Zuzaně Kollarové-Pokorné a Michaele Hráské. Přijďte se podívat na podivíny a podivíte se, jaké divadlo hraje nastupující herecká generace.

autor: Jelena Malostranská
Spustit audio