Člověk sám sebe postavil na vrchol pyramidy, mladá generace by se měla zaměřit na změnu hierarchie, říká Vladimir 518

10. květen 2022

„Až zpětně člověk vidí, jak spolu životní pohyby souvisí. Celý život se věnuju jednomu tématu, a tím je vztah jedince k městu,“ říká Vladimir 518. Začínal jako street artista, před 20 lety vydal s důležitou hiphopovou kapelou PSH debutové album Repertoár a nedávno mu vyšla objemná kniha Architektura 58-89, na které se svým týmem pracoval deset let. S Ondřejem Cihlářem mluvil ve Vizitce i o konci nakladatelství BiggBoss, jehož činnost pro něj zůstane důležitou časovou kapslí. 

Na jedné straně série rybníků a les, ve kterém strávil svobodné dětství, na druhé straně tepající velkoměsto. Tak raper, výtvarník a publicista Vladimir 518 vzpomíná na dětství v obci Hostivice za západním cípem Prahy, které se mu podle svých slov nesmazatelně zapsalo pod kůži. Vztahem města a přírody a také vnitřních struktur obcí se v hudbě, psaní a přednášení o architektuře i ve výtvarném umění věnuje dlouhodobě. A ještě jednu věc si z hudebně založené rodiny v Hostivici přinesl: hru na klasickou kytaru a lásku k barokní hudbě. „Jsem sice spojovaný s rapem, ale muzika mě nikdy nezajímala skrz pouhé jedno kukátko. Kytara mi dala schopnost vnímat i hudbu z jiného spektra,“ řekl ve Vizitce, kde také představil své oblíbené skladby od klasiky po experimentální elektroniku.

Vladimir 518

Jak dobře rozmístit text v čase

Se svými Penery strýčka Homeboye alias PSH slaví dvacet let vydání debutového alba Repertoár, které se skladbami jako Hlasuju proti nebo Praha patří mezi nejdůležitější alba české rapové scény. Dál koncertuje, v plánu má taky spolupráci s Ondřejem Anděrou z kapely WWW Neurobeat. Formát klasické písničky ho ale neláká. „Nejsem muzikant, mě zajímá koncepční vnímání textu, sdělení a to, jak ho skrz rytmizaci rozmístit v čase,“ konstatuje.

Výstava Vladimira 518

Jedním z pro něj klíčových témat je pak vztah člověka ke zvířatům, a to zejména v širším kontextu hierarchizace společnosti. Ve Vizitce popsal, proč je podle něj chování domácích mazlíčků cesta, která jen prohlubuje nerovnováhu mezi privilegovanými zvířaty a těmi, jež se chovají jen pro mléko či maso. Dodal, že naději vidí v mladé generaci. Sám je otcem dvou dětí. „Zkušenosti mé i zkušenosti předchozích generací byly hodně radikální, dnešní doba je podle mě o dost jemnější. Svým dětem bych přál, aby byly schopné dobře manévrovat. Aby se soustředily na citlivost vůči okolí. Mladá generace by se měla zaměřit na změnu hierarchie, člověk se totiž postavil na vrchol pyramidy a není ochoten diskutovat o tom, že by to mohlo být jinak,“ naráží mimo jiné i na snahu člověka ovládnout a zkrotit stále větší kusy krajiny.

Čtěte také

Velkým tématem je pro Vladimira 518 nedávno vydaná dvousvazková publikace Architektura 58-89, ve které spolu se třemi desítkami historiků architektury vsadil do kontextu architektonickou tvorbu druhé poloviny 20. století. V rozhovoru mluvil o extázi, již prožíval ve vítkovickém archivu plném fyzických dobových fotek, o architektuře jakožto symbolu přemýšlení o světě a našem fungování v něm i o architektonických specificích jednotlivých dekád v knize obsažených. Řeč přišla i na důvody ukončení fungování před šestnácti lety založeného nakladatelství BiggBoss. „Netrpím potřebou velikášství, fascinuje mě konečnost a rád tak přistupuji i ke svým projektům. Hodně mě v tom inspirovala skupina umělců ze školy Bauhaus, líbí se mi, když vznikne časová kapsle, ke které je možné se vracet.“

Vladimir 518 se stále věnuje také výtvarnému umění, připravuje letní výstavu v galerii Cifra v severočeské Doubici a sérii městských pražských zásahů s kolegou Eposem.

Repríza z 12. dubna 2022.

Související