Čím temnější tma, tím méně Světla stačí. Rozhlasová premiéra suity Znovu kytaristy Štěpána Raka

30. leden 2024

Světoznámý kytarista, skladatel a vysokoškolský pedagog Štěpán Rak představuje v Akademii rozhlasovou premiéru své nové suity pro kytaru s názvem „Znovu“, věnované Alfredu Strejčkovi. Dále pak i dvě ukrajinské písně věnované nejbližším a skladbu „Dobro a Zlo“ z cyklu Cesta do pohádky. V rozhovoru s Lucií Hradilovou přibližuje svoji hudbu, učitele Štěpána Urbana, vlastní techniku hry na kytaru, vypráví také o cestách, přátelství, statečnosti, Světle a naději.

Suitu pro kytaru nazvanou Znovu natočil Štěpán Rak začátkem července 2023 v ostravském rozhlasovém studiu ve spolupráci s hudebním režisérem Františkem Mixou a mistrem zvuku Lubomírem Výrkem. Dílo má 8 částí – slavnostní Fanfáry, cituplnou Píseň pro krásnou Esmeraldu, Znovu odrážející náročný životní čas uměleckého kolegy a přítele Alfreda Strejčka, foglarovsky laděnou Píseň úplňku pro Jestřába, dále Rondo pro Dona Quichota, které je vyjádřením nesmírné vnitřní síly přítele začít znovu.

Štěpán Rak

Šestá část Nevypité kafe připomíná naše možnosti utvářet život a promarněné chvíle, které v něm míváme. Symfonicky laděná Aqua vitae přináší příběh vody od kapiček k moři věčnosti a zachycuje také okamžik, kdy už voda není, kdy je jen vyprahlost, a přesto nakonec voda znovu vytryskne.

Závěrečná Romance-Rapsodie odkazuje na známou anonymní skladbu, kterou kytaristé rádi uvádějí a kterou Štěpán Rak zpracoval v jedinečném podání.

Spustit audio

Související