Christopher Hampton: Nebezpečné vztahy

Vladimír Dlouhý
Vladimír Dlouhý

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

„Rozkoš je jediná věc, co svádí obě pohlaví dohromady, a přesto sama nestačí založit nějaký vztah,“ říká se v této hře o sázce dvou libertinů, která se zvrhne v boj na život a na smrt. Uvádíme k nedožitým šedesátinám Vladimíra Dlouhého (nar. ​10. 6. 1958), který ztvárnil jednu z hlavních rolí. V režii Dimitrije Dudíka uslyšíte také Valérii Zawadskou a další. Poslouchejte on-line do 15. června 2018.

Hra anglického dramatika Christophera Hamptona Nebezpečné vztahy vznikla volným zpracováním slavného románu, jehož autorem je Choderlos de Laclos – Francouz, který své dílo vydal v osmdesátých letech 18. století. Zatímco Laclosův originální román, složený ze 175 dopisů, vyvolal po zveřejnění skandál, Hamptonovo dramatické zpracování bylo oceněno londýnskými kritiky jako nejlepší hra roku 1985.

Markýza de Merteuil a vikomt de Valmont rozpoutají kvůli sázce hru intrik, která se stane osudnou řadě lidí v jejich okolí a především jim samotným. Krutost a rafinovanost machinací, které se skrývají za krajně elegantním kostýmem a uhlazenými způsoby, berou chvílemi člověku dech. Ne nadarmo byl Laclosův román pro řadu generací přímo iniciačním dílem.

Valérie Zawadská na Dni otevřených dveří Českého rozhlasu

Hra je komorním příběhem, který se odehrává převážně v salónech a ložnicích francouzské aristokracie, v době těsně před revolucí. Příběh je brilantním obrazem morálního rozkladu a zvráceného chápání libertinství. 

Osoby a obsazení: Vypravěč (Boris Rösner), Markýza de Merteuil (Valérie Zawadská), Paní de Volanges (Helga Čočková), Cecil de Volanges (Anna Suchánková), Vikomt de Valmont (Vladimír Dlouhý), Azolan (Miroslav Středa), Madam de Rosemonde (Jaroslava Adamová), Madam de Tourvel (Věra Hučínová), Emílie (Ljuba Krbová) a Rytíř Danceny (Matěj Hádek)

Překlad: Ladislav Smoček a Vladimíra Smočková
Rozhlasová úprava a režie: Dimitrij Dudík
Hudba: Petr Mandel
Dramaturgie: Pavel Minks

Natočeno v roce 2001.

Spustit audio
autoři: Martin Velíšek, Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby