Chování včel dává vždy smysl. Trumpa rozkousaly nejvíc, říká výtvarník Jan Karpíšek

12. listopad 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03743553.jpeg

Jelikož je výtvarník Jan Karpíšek zároveň zahrádkářem a včelařem, zrodil se v jeho hlavě koncept, kterým vybočuje z klasické malby – umělecká spolupráce se včelami.

Vystudoval malbu na brněnské FAVU a jeho práce dnes najdeme ve sbírkách Národní galerie v Praze, Galerie výtvarného umění v Hodoníně, ale také u řady soukromých sběratelů po celém světě.

Do úlů vkládá plátna, popsané papíry a další objekty. Poté nechává včely „tvořit“. Výsledek je zpravidla překvapivý. Z poslední série kreseb politiků vložených do úlu si včely nejvíce porozuměly s čerstvě zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, jehož portrét rozkousaly nejvíce.

03742526.jpeg

Jeho protikandidátka dopadla, tedy alespoň v úlu, o poznání lépe.

03742524.jpeg

Včely Jana Karpíška však nejen vykusují, ale také aktivně tvoří. Výsledek pak vypadá zhruba takto.

03742525.jpeg

„Jsem vlastně zahrádkář. Napojený na přírodu jsem hodně, třeba procházky mezi zahradami jsou pro mě zásadní,“ říká Jan Karpíšek. Proudící potok nebo vysychající louže, to jsou další nástroje, které do své tvorby zapojil.

„Co bude dál, se uvidí. Nerad bych včely obtěžoval svými zásahy ještě dalších čtyřicet let. Stačí, že je obírám o med.“ Více o Karpíškových plánech a kreativním procesu zjistíte v Čajovně!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...