Chceme, aby si diváci zažili, jaké to je mít problémy se spaním, říkají tvůrci z kolektivu Nesladim

2. duben 2020

Spánkovými poruchami trpí každý třetí z nás. To je přes 3 miliony Čechů. V ArtCafé jsme si povídali o představení Dům bez spánku, které demýtizuje spánkové poruchy. 

Inscenaci, která měla mít premiéru 30. 3. v Divadle Archa, vytvořil kolektiv Nesladim. Zavření divadel zastihlo tvůrčí tým dva týdny před premiérou, ten se ale rozhodl pokračovat ve zkoušení dál i za ztížených podmínek kvůli koronavirové pandemii. Jako inscenační klíč si zvolili vidění času a sdílení časových vzorců, které nemusí vyhovovat ani zdravým lidem.

Poslouchali jsme pacienty, co je potřeba dělat pro destigmatizaci jejich poruch.
Linda Dušková

Kolektiv Nesladim založila v roce 2019 režisérka Linda Dušková se svými kolegy – společně se rozhodli pro dramaturgii zaměřenou na psychické zdraví. Dům bez spánku je jejich první společnou inscenací. Autoři sbírali podněty přímo u pacientů a povídková forma inscenace vychází z jejich příběhů a zkušeností. 

Jitka Kostelníková si přizvala k rozhovoru režisérku Lindu Duškovou a dramaturga inscenace Pavla Gottharda. Pro druhou část pořadu natočila Alžběta Kvasničková rozhovor s kurátorkou Terezou Rudolf o tématu spánku v současném umění. Hudbu ze světa současné elektroniky vybral Josef Sedloň.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.