Charles Nodier: Úval mrtvého muže

Údolí
Údolí

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Nodierova povídka Úval mrtvého muže pochází z 30. let 19. století, kdy v autorově tvorbě převládaly fantastické, popřípadě legendické náměty. Děj autor umístil do rodného kraje Périgordu. Potměšilý rarach nevábného vzhledu tu vystupuje jako osudový nástroj božích mlýnů, jež nemilosrdně drtí každého, kdo se dopustil smrtelného hříchu. On-line k poslechu do 28. července 2017.

Charles Nodier (1780-1844) byl všestranný francouzský spisovatel, filolog, entomolog a bibliofil. Byl odkojen německým a anglickým romantismem, pomáhal tomuto novému uměleckému směru razit cestu do Francie.

Krušné zážitky z doby revolučního teroru a tragické ztráty v okruhu jeho blízkých ovlivnily pesimistické ladění jeho tvorby. Z té vynikají zejména povídky a romány s tajemnými náměty, v nichž hraje rozhodující úlohu zjitřená představivost a věštecké sny jeho hrdinů.

Plného ocenění došel Nodier až ve 20. století, kdy se k jeho odkazu začali hlásit surrealisté, členové Patafyzického kolegia, milovníci fantastiky i romantiky.

Účinkuje: Ladislav Mrkvička

Překlad: Jiří Našinec
Připravil: Petr Turek
Režie: Vladimír Gromov

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura