Charles Dickens: Vyprávění o tom, jak skřeti unesli hrobníka

6. červen 2020

Magický příběh nerudného hrobníka, surovce a opilce Gabriela Gruba. Příběh o zahořklosti, lásce, napravení a návratu ke štěstí v podání Luďka Eliáše poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Luděk Eliáš
Připravil: Zdeněk Milt
Překlad: Emanuel a Emanuela Tilschovi
Režie: Tomáš Kukulka
Natočeno: v ostravském studiu Českého rozhlasu v roce 1997

Gabriel Grub je zahořklý hrobník a kostelník, plný zloby a nenávisti ke všem šťastným a spokojeným lidem. Jediné, co mu dokáže zvednout náladu, je práce na hřbitově. Na Štědrý večer se proto rozhodl, že si vykope jámu pro další rakev. Cestou k místu stačil ještě lucernou zbít šťastného, prozpěvujícího si mladíka, neboť jakékoliv projevy štěstí ho přiváděly k šílenství. Tu noc se ale přihodilo něco magického, něco, co mu už napořád změnilo život a o čem si lidé ještě dodnes povídají. Setkal se s bytostmi, které nejsou z tohoto světa. Setkal se se skřety.

Jak toto setkání probíhalo a jaký záměr s ním skřeti měli? A co přinutí starého nelidu, aby šel hledat štěstí jinam než na hřbitov? Poslechněte si Dickensovo Vyprávění o tom, jak skřeti unesli hrobníka. Přestože příběh provází ponurá atmosféra, nezbavíte se hřejivého pocitu, který ve vás postupně vyvolá.

Čtěte také

Charles Dickens, celým jménem Charles John Huffam Dickens, narozený v anglickém Hampshiru, byl jedním z nejvýznamnějších autorů realismu viktoriánské doby. Už ve 12 letech musel malý Dickens začít pracovat, neboť jeho otec byl kvůli svým dluhům uvězněn. A ačkoliv se poté vrátil do školy, jeho vzdělání bylo tak povrchní, že skoro vše, co vytvořil, bylo dáno spíš jeho vlastním umem, než právě vzděláním.

Za svůj život napsal 15 velkých románů, tisíce novel a článků, kterými komentoval důležitá společenská témata. Věnoval se i divadelním hrám, pro které měl velkou slabost. Scénická čtení jeho divadelních her se rychle stala populární například i ve Spojených státech. V jeho dílech se často objevuje humor a satira a nejednou v nich můžeme najít i mravní ponaučení. 

V roce 1843 vychází jeho novela Vánoční koleda, která vzbudila obrovský ohlas i mezi ostatními autory té doby, ačkoliv někteří mu vyčítali nevyhraněnost ve vztahu k literárním žánrům. Mezi jeho další proslulá díla patří například romány Malá Doritka, Oliver Twist, David Copperfield či Zlé časy. Zemřel v anglickém Kentu v roce 1870.

autoři: Eva Lenartová , Filip Pluhař
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.