Četba na pokračování: Jiří Berka - Olga a Christian (1/8)

r_2100x1400_vltava.png

Milostný příběh fiktivního autora Jiřího Berky, jenž tají svou pravou identitu. Tragikomické osudy vztahu německého důstojníka a české gymnazistky z časů Protektorátu v osmi částech vypráví Jan Kolařík v režii Zdeňka Kozáka.

Novelu Olga a Christian o nenaplněném a nenaplnitelném milostném vztahu české gymnazistky a německého inženýra, posléze pilota Luftwaffe napsal autor, jenž svou pravou identitu úzkostlivě tají. Je to bezesporu zkušený vypravěč, kterému jen s obtížemi uvěříme tvrzení, že dosud téměř nepublikoval. Jeho příběhu nechybí ani jímavé, ani krutě groteskní prvky, je jízlivým pozorovatelem i pečlivým a jemným psychologem. Líčení vztahu dvou společensky a národnostně nerovných mladých lidí z protektorátní Prahy let 1940 - 1942 je mu prostředkem k sarkastickému obrazu malosti "velkého" historického času.

Iluze, které o sobě vzájemně chovají naivní a rozdychtěná septimánka a její rytířský pilot pochopitelně nemohou vydržet nápor války. Ale milostný příběh dvojice demaskuje také slabosti české strany a milostné patálie národnostně i zkušeností nerovné dvojice se nakonec změní v jízlivě groteskní přehlídku slabosti všech. A v ní naivní dívčí Olžina láska najednou získá svou patetickou velikost, navzdory ponižujícím podmínkám, v nichž se odehrává.

Příběh Olgy a Christiana vám bude na stanici ČRo 3 - Vltava od 12. 6. po osm večerů vyprávět Jan Kolařík v režii Zdeňka Kozáka.