Četba na pokračování: Jan Dvořák - Láska ve všední den i ve svátek (1/3)

r_2100x1400_vltava.png

V úterý 6. září v 18 hodin a třicet minut poprvé otevřeme třídílnou dramatizovanou četbu na pokračování z novely Jana Dvořáka - Láska ve všední den i ve svátek v úpravě Nelly Mlsové. V subtilním příběhu, plném nečekaných zvratů a složitých citových vztahů mezi čtyřmi hlavními postavami, chce rozvodový soudce Jan Holý svému jedinému dospívajícímu synovi pomoci v počínajícím milostném vztahu. Ukáže se však, že není jednoduché vstoupit do nejednoduchých citových vazeb i těch nejbližších lidí a překonat zákonitosti nelítostného věku. V režii Pavla Krejčího účinkují Pavel Soukup, Marie Kleplová, Petra Janečková, Martina Hamaďáková, Jiří Klepol a Josef Hervert. Připravil Český rozhlas Hradec Králové.

Spisovatel Jan Dvořák, narozený v roce 1937 v Litomyšli, vysokoškolský pedagog, donedávna vedoucí Ústavu českého jazyka a literatury Univerzity Hradec Králové, bývalý šéfredaktor vynikajícího východočeského nakladatelství KRUH je autorem řady románů, novel a povídkových souborů.

Za všechny jmenujme úspěšné romány Muž mezi ženami , Odvrácená strana obrazu či Skalp. Kromě próz je autorem esejistické monografie "Poetický svět Václava Kršky" z roku 1990, píše eseje,studie, kritiky zejména z oblasti literatury, divadla a filmu.

Sevřená novela Jana Dvořáka vyšla roku 1987 jako součást úspěšného souboru "Úkazy na obloze". Osobitá psychologická próza líčí složité peripetie citových vztahů mezi čtyřmi hlavními postavami. Rozvodový soudce Jan Holý, který je každodenním svědkem nedůstojných sporů a nenávistných pří dříve zamilovaných partnerských dvojic, chce svého jediného dospívajícího syna uchránit podobného ztroskotání a pomoci mu vytvořit harmonický rodinný model, který se celý život sám pokoušel budovat. Proto soustředí pozornost na počínající a spíše předstírající synův milostný poměr. Ukáže se však, že není snadné vstoupit - třeba s nejlepšími úmysly, do nejednoduchého přediva vnitřních citových vazeb i těch nejbližších lidí a překonat zákonitosti mladého věku.

Subtilní příběh, plný nečekaných zvratů, je vyprávěn se smyslem pro jemné situační nuance a malířské postižení atmosféry koloritu zajímavého nevelkého českého města. Morálně apelativní poselství nabývá obzvláštní aktuálnosti v znepokojivé době, kdy se u nás rozpadá téměř každé druhé manželství.

Dramatizace rozhlasové četby Nelly Mlsové je členěna do tří částí, z nichž každá má osobitý rytmický a zvukový charakter - od vstupní romance přes dramatickou situační šarádu až k elegickému epilogu.