Čeští vědci analyzovali pád meteoritu u Čeljabinsku

7. listopad 2013

Čeští vědci, kteří analyzovali pád meteoritu poblíž uralského Čeljabinsku z února letošního roku, jsou hlavními autory a spoluautory dvou článků na toto téma v prestižním časopise Nature.

Když letos 15. února dopadl v okolí uralského Čeljabinsku veliký meteorit, čeští astronomové z Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu Akademie věd už krátce poté jako vůbec první na světě publikovali detailní výpočty dráhy letu tohoto meteoritu v atmosféře, jak tento průlet vypadal a odhadli i jeho hmotnost.

Při svých analýzách a výpočtech použili videozáznamy pozorovaného pádu pořízené náhodně na místě. Následně se podařilo přímo na místě u 15 videozáznamů přesně na centimetry změřit, odkud byly pořízeny. Díky této odborně řečeno kalibraci se mohli s obrovskou přesností určit, kudy na obloze dané těleso prolétalo a původní výpočty ještě upřesnit. Výsledkem komplexní analýzy celé události, kdy naši vědci spolupracovali i s kanadskými kolegy, je článek „Dráha, struktura a původ Čeljabinského tělesa“, který právě uveřejnil týdeník Nature na svých internetových stránkách a který následně vyjde v tištěné verzi časopisu.

Jeho hlavními autory jsou vědci z Astronomického ústavu, a dále badatelé z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd České republiky a z Univerzity v Západním Ontariu v Kanadě. Čeští astronomové jsou v autorském kolektivu také dalšího článku v Nature, který se zabývá především energetickou bilancí pádu Čeljabinského meteoritu. Jeho část váze asi 570 kilogramů se v říjnu podařilo ruské expedici vyzdvihnout ze dna jezera Čebarkul na Urale. Jak Českému rozhlasu řekl doktor Pavel Spurný z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově, měli především radost, že těleso mělo přibližně tu hmotnost, jakou předpovídali.

02830375.jpeg
autoři: Jana Olivová , Karel Kratochvíl
Spustit audio