Od Fixní idey po Odvšivovací stanici. Povídky pěti českých kandidátů na Nobelovu cenu za literaturu

Arnošt Lustig: Deník ženy z Odvšivovací stanice

Náhodně nalezené zápisky mladé židovské ženy změní nacistickému šikovateli Johannu Liebchenovi život. Změní, ale nezachrání… Příběh z konce druhé světové války.

Je podzim 1944 a kola továrny na smrt se otáčí na plné obrátky. Šikovatel Johann Liebchen má v koncentračním táboře Majdanek na starosti dozor nad Odvšivovací stanicí. Při své poslední službě náhodou najde v šatech jedné ze zavražděných židovských žen její deník. Zápisky stejně staré dívky jako je on mu změní život. Změní, ale nezachrání...

Čte: František Špaček
Připravil: Dominik Mačas
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 8. 7. 2022
Natočeno: v plzeňském studiu Českého rozhlasu

Sugestivní povídka Arnošta Lustiga Deník ženy z Odvšivovací stanice z knihy Děštivé poledne je jednou z mnoha próz s tematikou holocaustu, které napsal. Sám byl už jako patnáctiletý poslán do Terezína, poté do Osvětimi a do Buchenwaldu. Podařilo se mu uprchnout z transportu smrti a nacistické běsnění přežil. Jeho prózy vydávají svědectví o utrpení Židů za druhé světové války. Jsou to příběhy obyčejných lidí vržených do soukolí nelidské mašinérie, kde musí čelit nesmírnému vnitřnímu i zevnímu tlaku. Nehrdinové tváří v tvář ďábelskému běsnění.

autor: Dominik Mačas | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související