Od Fixní idey po Odvšivovací stanici. Povídky pěti českých kandidátů na Nobelovu cenu za literaturu
Arnošt Lustig: Deník ženy z Odvšivovací stanice
Náhodně nalezené zápisky mladé židovské ženy změní nacistickému šikovateli Johannu Liebchenovi život. Změní, ale nezachrání… Příběh z konce druhé světové války.
Je podzim 1944 a kola továrny na smrt se otáčí na plné obrátky. Šikovatel Johann Liebchen má v koncentračním táboře Majdanek na starosti dozor nad Odvšivovací stanicí. Při své poslední službě náhodou najde v šatech jedné ze zavražděných židovských žen její deník. Zápisky stejně staré dívky jako je on mu změní život. Změní, ale nezachrání...
Sugestivní povídka Arnošta Lustiga Deník ženy z Odvšivovací stanice z knihy Děštivé poledne je jednou z mnoha próz s tematikou holocaustu, které napsal. Sám byl už jako patnáctiletý poslán do Terezína, poté do Osvětimi a do Buchenwaldu. Podařilo se mu uprchnout z transportu smrti a nacistické běsnění přežil. Jeho prózy vydávají svědectví o utrpení Židů za druhé světové války. Jsou to příběhy obyčejných lidí vržených do soukolí nelidské mašinérie, kde musí čelit nesmírnému vnitřnímu i zevnímu tlaku. Nehrdinové tváří v tvář ďábelskému běsnění.
Související
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka