Čeští egyptologové a antropologové opět slaví úspěchy

Abúsír - Neferirkarevova pyramida, kterou objevili čeští egyptologové
Abúsír - Neferirkarevova pyramida, kterou objevili čeští egyptologové

Vědci z Českého egyptologického ústavu představují veřejnosti své úspěchy – a do nových bádání se díky novým přístrojům mohou pustit také jejich kolegové ze Západočeské univerzity v Plzni.

Úspěchy vědců z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze představuje nová výstava v přízemí hlavní budovy této fakulty.

Je nazvaná Civilizace na Nilu a ukazuje především lokalitu v egyptském Abúsíru, kde probíhá výzkum v areálu královské pyramidové nekropole doby páté dynastie, a dále na pohřebišti kněží a úředníků doby Staré říše v jižní části lokality a v oblasti šachtových hrobek ze sajsko-perské doby.

Přibližuje také bádání v oblasti súdánské Sabaloky, která přinesla důležité informace o populacích mezolitických lovců-sběračů a raných pastevců.

Nové informace o životě našich předků můžeme očekávat také ze Západočeské univerzity v Plzni, jejíž antropologové a archeologové získali nové špičkové mikroskopické vybavení za téměř milion korun.

Umožní jim pustit se do nových typů výzkumů, například prozkoumat detailně lidské kosterní pozůstatky nebo různé artefakty.