Cesta za hranice dosud slyšeného. Uplynulo sto let od narození Iannise Xenakise
Skladatel Iannis Xenakis se narodil 29. května roku 1922 v rumunské Brăile. Poslechněte si dvoudílné Futurissimo k příležitosti oslav sta let od jeho narození.
Skladatel, architekt, vizionář. Enormně pracovitý, vynalézavý a kritický intelektuál Iannis Xenakis ve svých průkopnických dílech vytvořil nové radikální zvukové světy, které v sobě mají zároveň něco atavistického, starodávného a primordiálního. Mnohovrstevnatý odkaz řeckého skladatele si připomeneme společně se skladatelem Petrem Baklou.
V prvním díle se ohlédneme za Xenakisovým dramatickým mládím v odboji a za jeho působením u architekta Le Corbusiera. Zatímco při plánování slavného pavilonu Philips Xenakis modeluje materiál v prostoru, ve svých skladbách modeluje na základě podobných matematických principů zvuk v čase. Uslyšíme skladby Pithoprakta, Kottos pro sólové violoncello a Aïs pro baryton a orchestr.
Čtěte také
Ve druhém díle se zaměříme na skladby z 80. a zkraje 90. let. Podíváme se na to, jak se Xenakis inspiroval mimoevropskými hudebními kulturami a zamyslíme se nad tím, co jedinečný hudební revolucionář znamená pro náš kulturní svět dnes, sto let od svého narození. Uslyšíme rozsáhlou skladbu Dox-Orkh pro housle a orchestr, Okho pro tři djembe a skladbu Akéa pro klavír a smyčcové kvarteto.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.