Cesta z úzkosti jako road trip v dodávce. Komiks Naprostá šílenost šikovně míchá vážné téma s nadsázkou
Příběh o středoškolačce Anně, která se snaží vydrápat z izolace způsobené úzkostnou poruchou, vytvořil společně manželský pár. Autorka dětských knih Tereza Kopecká a kreslíř Tomáš Kopecký pro čtenáře v komiksu Naprostá šílenost připravili rozvernou jízdu, během níž hlavní hrdinka najde sama sebe.
„Někdy před pěti lety mě napadlo, že bych mohla udělat komiks s hrdinkou, která bude trpět úzkostí – nejenom proto, že se to týká částečně mě osobně, ale i různých lidí v našem blízkém okolí. Chtěli jsme stručnou formou nastínit, jaké to je žít s úzkostí, jak se ten člověk cítí, co prožívá, že není jednoduché žít ten život kvalitně, ale že se s tím dá pracovat,“ vysvětluje scenáristka Tereza Kopecká.
A dodává: „Scénář se v průběhu práce hodně měnil, protože jsem chtěla dát Tomášovi prostor pro volnost v kresbě, aby to i on mohl ztvárnit podle sebe.“ Tomáš Kopecký k tomu doplňuje: „Z původního vyprávění se to transformovalo do komiksového scénáře, kde nebylo třeba všechno vysvětlovat polopatě, protože to udělal obrázek. Takže se hodně škrtalo, ale já měl aspoň díky předešlému obsáhlejšímu textu lepší podklady k tomu, abych věděl, co mám kreslit a pomohlo mi to vžít se do postav.“
Jak vypadá vizuální styl komiksu, proč bylo důležité začlenit i humor a nakolik příběh vychází z reálných situací, o tom si autorská dvojice povídala s redaktorkou Mozaiky Šárkou Jančíkovou.
Související
-
Živit se komiksem? Rozhodnutí spolehnout se na kreslení mě osvobodilo, říká Toy Box
Moje kniha Vinnetou, Komiksová učebnice komiksu a Tma – tou jsou tři výrazné knížky ilustrátorky Toy Box. Vyhovuje jí, že komiksy si může sama psát i kreslit.
-
Oslavit i prohru. Francouzská komiksová autorka Pénélope Bagieu píše o ženách a „čarodějnicích“
Pénélope Bagieu ztvárnila různé ženy napříč dějinnými epochami ve svém komiksu Nebojsy. První svazek vydalo v češtině nakladatelství Lipnik.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.