Český rozhlas už opět natáčí nové povídky a četbu. Ve vysílání se brzy objeví Výlety s Vltavou a léto se ponese ve znamení sci-fi

22. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Léto na Vltavě bude ve znamení sci-fi a fantasy

Český rozhlas musel v polovině března sáhnout k bezpečnostním opatřením, která zastavila i natáčení nových rozhlasových her, povídek a četby. Ačkoli stále nemohou docházet například hosté do živého vysílání, natáčení nových titulů už se tento týden opět rozběhlo.

Nové povídky od začátku června

Začaly se natáčet povídky nikaragujského básníka Rubéna Daríi z knihy Kentaurovy slzy. Povídky čelního představitele modernismu španělskojazyčné literatury pro vás načítá David Novotný. Režie se ujal Lukáš Hlavica: „Teď opravdu děláme pouze literární pořady, velké inscenace se zatím točit nemohou. Je nutné točit pouze s jedním interpretem kvůli bezpečnosti,“ říká.

Režisér Lukáš Hlavica ve studiu Českého rozhlasu

I přes všechna omezení ale můžete povídky Rubéna Daríi poslouchat od pondělí 1. června.

V „Četbě s hvězdičkou“ od září Bukowski nebo Houellebecq

Český rozhlas Vltava aktuálně chystá i zcela novou řadu s názvem Četba s hvězdičkou. Ta se do vysílání dostane na začátku září. „Literatura nejen česká, ale i světová nabízí spoustu titulů, které se úplně nehodí do té podvečerní četby na pokračování. Rozhodli jsme se od září vyčlenit noční čas, který nám dovolí zařadit třeba dílo Bukowského nebo Houellebecqa,“ říká slovesná dramaturgyně Klára Fleyberková.

Čtěte také

Prvním titulem nové řady bude kniha Tatitatitati maďarského spisovatele a básníka romského původu Tamáse Jónáse. Číst ji bude Václav Neužil pod režijním dohledem Petra Mančala. „Oba nás ta četba velice baví a je skvělé, že Český rozhlas bude vybírat četby, které jsou výzvou pro interprety i posluchače. To je něco, co jinde nezažijí a nedostanou,“ vysvětluje režisér.

S mikrofonem za cirkusem – natáčení v provizorních podmínkách

Stanice Český rozhlas Vltava ale nezahálela ani v době těch nejtvrdších koronavirových opatření. Ve spolupráci s centrem pro nový cirkus Cirqueon natočila speciální pořad S mikrofonem za cirkusem. „Bylo to velmi příjemné, sešli se tam členové souboru VOSTO5, pak také David Novotný nebo Justin Svoboda. Sešli jsme se v Cirqueonu v Nuslích na dvorku a tam jsme improvizovaně ten pořad nahráli,“ prozradil herec Václav Neužil.

Vltavské sci-fi léto

Zanedlouho vám ve vysílání Mozaiky nabídneme taky tradiční Výlety s Vltavou. Celé léto se pak ponese ve znamení sci-fi a bude mít české a zahraniční těžiště. Tím českým je výročí sta let od vydání Čapkova R.U.R., a zároveň i od prvního užití slova robot. Zahraniční těžiště pak bude spočívat především v díle Raye Bradburyho, od jehož narození v srpnu uplyne sto let. Mimo to přineseme celou řadu dalších výrazných titulů sci-fi žánru.

Spustit audio