Český rozhlas slaví stoleté jubileum i na Filmovce v Uherském Hradišti

31. červenec 2023

V pátek 28. července byl zahájen 49. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti s mottem Dýchám pro film. Český rozhlas, hlavní mediální partner festivalu, oslaví na Filmovce spolu s návštěvníky své 100. výročí zahájení pravidelného vysílání. Ve dnech 31. července až 2. srpna oživí doprovodnou festivalovou scénu exkluzivním programem s inspirativními hosty ve stanu Českého rozhlasu a hudebními večery Radia Wave v klubu Mír.

„Český rozhlas a Letní filmová škola v Uherském Hradišti mají mnoho společného. Filmová, stejně jako rozhlasová tvorba otevírá široké spektrum témat, odhaluje nové pohledy a rozšiřuje povědomí společnosti o dění ve světě. Český rozhlas představí na Filmovce u příležitosti 100 let svého vzniku nejenom novinky z rozhlasové tvorby, ale také zajímavou práci jejích tvůrců. Návštěvníci letošního ročníku prestižního festivalu budou mít jedinečnou možnost zažít rozhlas všemi smysly a nasát jeho výjimečnou atmosféru,“ řekl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Čtěte také

Před 100 lety se začala psát historie rozhlasu a jeho pravidelného vysílání. Toto jubileum oslaví Český rozhlas v Uherském Hradišti společně s návštěvníky Filmovky. Od pondělí 31. července do středy 2. srpna je ve stanu Českého rozhlasu ve Smetanových sadech seznámí s programovými novinkami stanic Vltava, Radio Wave, Plus a Radiožurnál nebo také zpravodajského portálu iROZHLAS.cz či audioportálu mujRozhlas. Kuriozity z rozhlasové historie navíc přiblíží audiopříběhy z unikátní fotografické knihy Rozhlasto.

Pro zklidnění mysli nabídne Český rozhlas na Letní filmové škole poslechy toho nejlepšího z rozhlasových her a podcastů. Radio Wave představí na festivalu svoji žhavou novinku hotcast POT o tématech sexuálních tužeb, emocí a vztahů. Ani letos nebude chybět seriózně neseriózní talk show Čelisti. Festivalové publikum si v rozhlasovém stanu může poslechnout i audioadaptaci kultovní knihy a filmu Mechanický pomeranč, který odvysílala stanice Vltava nebo si vychutnat hudbu v pořadu ArtCafé z výběru hudebníka Davida Pomahače. U podcastové série VHSky lze zavzpomínat na videokazety, v Ověřovně rozpoznat realitu od falešné informace, na Vlně prozkoumat trable české romantické komedie či najít svůj Balanc s moderátorem Petrem Bouškou. Reportéři investigativního týmu Českého rozhlasu Radiožurnál na svých kauzách návštěvníkům představí, jak vypadá jejich současná novinářská práce.

Noční atmosféra v rozhlasovém stanu bude od pondělí do středy zakončena poslechem Četby s hvězdičkou stanice Vltava, tentokrát románu Grandhotel od Jaroslava Rudiše. Program Českého rozhlasu se každý večer přesune ze stanu do klubu Mír, kam stanice Radio Wave zve návštěvníky na noční DJs party a středeční koncert synthpopového dua Méta Monde.

autor: bbu
Spustit audio

Související