České divadlo pojedenácté

23. listopad 2005

Představením hradeckého Klicperova divadla "Hoří, má panenko" zahájila agentura Foibos jedenáctý ročník přehlídky České divadlo 05/06. V rámci této přehlídky se již tradičně představí to nejlepší z českých regionálních divadel. Přehlídka se odehrává vždy v nedělních termínech, kdy většina divadel nehraje, a herci tak mohou přijít posoudit práci svých kolegů. Nejčastěji se hraje ve Švandově divadle na Smíchově, které je již tradičně hlavní scénou přehlídky.

Po loňském jubilejním ročníku, kdy přehlídka představila 30 divadel, se letos opět vrací ke skromnějšímu a tradičnějšímu rozsahu. Přesto by se však Praze mělo předvést opravdu to nejlepší, co se v regionech podařilo. Tento výběr má na starosti zkušená dramaturgická rada, kterou sestavil Divadelní ústav. Letos navíc, aby jistota toho "nejlepšího" byla pojištěna, nechala dramaturgie přehlídky dva večery neobsazené pro dosazení titulů, které budou nominovány na Cenu Alfréda Radoka.

Hoří, má panenko

Také České divadlo má své ceny, které odborná porota předala na slavnostním zahájení. Za ženský herecký výkon ji dostala Olga Kaštická za roli Edith v inscenaci Šumperského divadla Edith a Marléne. Tato inscenace jako celek pak dostala cenu diváků. Mužským hereckým výkonem porotu oslovil Pavel Juřica v roli Scapina ve Scapinových šibalstvích Moravského divadla Olomouc, a za nejlepší inscenaci byl označen Tristan a Isolda Naivního divadla Liberec.

Kdo bude oceněn letos, se samozřejmě neví ani netuší, ale pokud budete přehlídku pravidelně navštěvovat, můžete svým hlasem rozhodnout i vy o vítězi Ceny diváků.

autor: Jelena Malostranská
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.