Česká premiéra Rodinných hlasů Harolda Pintera

13. prosinec 2011
Klub rozhlasové hry
02101344.jpeg

Ve hře Harolda Pintera Rodinné hlasy spolu rozmlouvají matka a syn, aniž by se setkali. Není jisté, zda obsah jejich promluv někdy dorazí k tomu druhému alespoň ve formě dopisu. Rodina je mikrosvětěm samoty a nemožnosti porozumět jeden druhému. Premiéru hry Harolda Pintera s Hanou Maciuchovou a Jaroslavem Pleslem v hlavních rolích vysílá Český rozhlas 3 – Vltava v úterý 13. prosince ve 21.30 hodin.

Harold Pinter byl jedním z nejznámějších britských dramatiků.Svůj dramatický talent dokazoval i v dalších disciplinách: působil jako herec i režisér, psal scénáře pro film. Byl aktivní celé půlstoletí a napsal 29 divadelních her, 27 filmových scénářů i úctyhodnou řadu dramatických skečů, rozhlasových a televizních her. Psal i povídky, poezii a eseje,a dokonce jeden román. Za svůj život obdržel 50 cen za své dílo, v roce 2005, tři roky před smrtí pak Nobelovu cenu za literaturu.

Počátky jeho tvorby byly ovlivněny absurdní dramatikou, záhy si však vypěstoval svůj osobitý, dobře rozpoznatelný styl. Pinterovy postavy hledají těžko ukotvení ve světě, který je nepřijímá, protože jsou příliš nekonvenční a charakterově nejednoznační. Pinter se politicky klonil k levici a od 80. let psal převážně hry s politickými tématy, jeho vyhraněné politické postoje se staly předmětem časté domácí kritiky.

Hra Rodinné hlasy je řazena do skupiny tzv. „her paměti“, v níž se v příbězích tématizuje nestálost a nespolehlivost lidské paměti. Formálně je hra Rodinné hlasy vystavěna jako sled proplétajících se monologů. Matka a syn, který odešel z domova a sžívá se s novým prostředím, ve svých monolozích sice oslovují jeden druhého, ale není jasné, zda obsah jejich promluv někdy dorazí k tomu druhému alespoň ve formě dopisu. Autor vše navíc znesnadňuje, když „do hry“ přivádí třetího: otce, o němž se však posléze dozvíme, že by už měl být dávno mrtvý. To však není důležité, monology i tak drží dramatické napětí a na kostře slov, která protagonisté vyslovují jako by ztěžka, hledajíce smysl v událostech už minulých, se usazují nevyslovená témata: odcizení, narušené rodinné vztahy, samota.

Hra byla poprvé nastudována rozhlasovou stanicí BBC 3, která ji odvysílala ve světové premiéře 22. ledna 1981. V režii Petera Halla účinkovali Michael Kitchen Peggy Ashcroft a Mark Dignam. Následně byla inscenace “přenesena” v témže obsazení na jeviště londýnského divadla Cottesloe Theatre. Českou rozhlasovou premiéru režíroval Aleš Vrzák, za hudební spolupráce Michala Rataje, mistrem zvuku byl Milan Křivohlavý. V hlavních rolích matky a syna uslyšíte Hanu Maciuchovou a Jaroslava Plesla, mužský hlas patří Ladislavu Frejovi.

Po odvysílání najdete hru k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.

Autor:Hynek Pekárek