Česká interpretační špička si dává od 2. do 12. července sraz na Smetanově Litomyšli

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy SOČR a 3 FREEMAN Show na Smetanově Litomyšli, 17. června 2019

Letošní téma „Múza naděje“ udržovalo pořadatele Smetanovy Litomyšle v neustálé víře, že se 62. ročník festivalu podaří zrealizovat. Vzhledem ke komplikacím v souvislosti s pandemií koronaviru nakonec museli kompletně změnit program i jeho obvyklou koncepci.

Místo operních představení a velkých orchestrálních koncertů pro zámecké nádvoří s tisícovkou diváků bude festival Smetanova Litomyšl sestaven převážně z komorních koncertů. Od 2. do 12. července tak diváky čeká celkem 35 programů se špičkovými umělci.

Představení programu festivalu Smetanova Litomyšl 2020 v Rudolfinu

„Měli jsme asi šest neděl na to, zprodukovat celý festival. Byly to organizačně skutečně nesmírně náročné týdny a já jsem nesmírně rád, že z toho vycházíme s úplně novým programem, který si nezadá s programy minulých Smetanových Litomyšlí. My přirozeně sledujeme celou českou koncertní scénu a umíme si tedy profesionálně náš festival vřadit do kontextu. A já vím, že v něm naprosto obstojí,“ říká umělecký ředitel a dramaturg Smetanovy Litomyšle, Vojtěch Stříteský.

Vojtěch Stříteský

Pěvci Kateřina Kněžíková, Markéta Cukrová, Pavel Černoch a Adam Plachetka, klavíristé David Švec, Ivo Kahánek a Jan Simon, hornista Radek Baborák, houslista Josef Špaček, violoncellista Jiří Bárta, varhaník Jaroslav Tůma; a dále soubory Collegium 1704, Pavel Haas Quartet, Belfiato Quintet nebo Pražský filharmonický sbor. To je jen malý výčet umělců, kteří na letošní Smetanově Litomyšli vystoupí.

Jan Pikna

„Rozhodli jsme se využít prostory, které jinak využívat nemůžeme, protože mají příliš malou kapacitu. Ale v okamžiku, kdy je nějak omezen počet diváků v hledišti, tak stojí zato se vrátit například do zámeckého divadélka nebo do zámecké kaple, což jsou exkluzivní, nádherné prostory, které jinak v rámci festivalu nevyužíváme.“ říká ředitel festivalu, Jan Pikna.

Z 62. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl pro vás na Českém rozhlase Vltava vysíláme v přímém přenosu:

Pondělí 6. července – 17:30 – Voce d'Alliprandi
Koncert k poctě stavitele chrámu Nalezení sv. Kříže, italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho, který zemřel před 300 lety v Litomyšli, kde je i pohřben. Na programu jsou díla Antonia Caldary, Jana Dismase Zelenky a Baldassare Galuppiho.
Účinkují soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse.


Sobota 11. července – 20:00 – Obrázky z výstavy
Koncert uskupení PhilHarmonia Octet. Na programu jsou díla Modesta Petroviče Musorgského, Antonína Dvořáka a Gustava Mahlera.