Černočerná republika Davida Zábranského. Poslechněte si nejnovější autorův román v podání Václava Neužila

David Zábranský je autor bezesporu výrazný. Minimálně tím, jaké reakce jeho texty vzbuzují. Málokterý spisovatel dokáže odbornou i čtenářskou obec tak popudit. Rád (a úspěšně) totiž provokuje. A právě v tom je jeho velká síla. Nekompromisní kritiku všeho a všech z románu Republika poslouchejte on-line po dobu jednoho  měsíce. Účinkuje Václav Neužil. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Rozhlasová úprava: Klára Fleyberková
Účinkuje: Václav Neužil
Režie: Dimitrij Dudík
Premiéra: 19. 4. 2021
Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

David Zábranský, pražský rodák z druhé poloviny sedmdesátých let, ve svém rodném městě vystudoval mediální studia a právo na Univerzitě Karlově. Právnické profesi se také věnoval, pracoval například v Organizaci pro pomoc uprchlíkům nebo v Lize lidských práv. V roce 2006 ovšem vydal svou první knihu. A právě Slabost pro každou jinou pláž jeho spisovatelskou dráhu odstartovala značně strmě. Dostal za ni hned cenu Magnesia Litera.

Po řadě dalších románů vyšla loni také kniha Republika, kterou teď na Vltavě uvádíme v Četbě s hvězdičkou. Zábranský si tu vzal za inspiraci události jen nedávno minulé, a navíc značně křehké a bolavé. Výchozím bodem se stává vražda novináře Jána Kuciaka a politicko-společenské dění u našich slovenských bratří.

Jedna malá, frustrovaná zemička plná malých, frustrovaných postaviček

Sousloví „výchozí bod“ je tu na místě tak napůl. Autor nepředkládá reálné postavy, kdyby tomu tak bylo, byl by svět ještě smutnější místo, než je. Zábranského Republika je totiž plná figurek, které jsou čtenáři veskrze odporné. U řady z nich ovšem více či méně snadno najdeme inspiraci osobnostmi zakotvenými v našem světě. Podstatné pro autorovu tvorbu ale je, že je každá z nich zkarikovaná až do obludných rozměrů. Román tak tvoří obraz morálně nečisté společnosti, v níž všichni sledují výhradně své, značně choré zájmy.

Premiér Andrej Gessay se narodil v kastlíku automobilu svých obhroublých rodičů. S trochu znuděnou ženou zplodil fraškovitého zbohatlického kluka. Vedle nich v tomto diskomfortním světě žije nadšenkyně do ekologie, která úplně jistě neví, jestli je to přesvědčení, nebo móda, mladý novinář toužící přerůst svého trapně demodé šéfa, ten šéf, pokoušející se dohnat mládí novým účesem, a pár mafiánů… Všichni jsou směšní a jejich motivace jsou více než diskutabilní.

Nekompromisní kritika všeho a všech

A diskutabilním se ukazuje i samotný román Republika, protože vášnivých diskuzí vzbuzuje dost. Zábranského plošná kritika všeho a všech, jeho ostré nasvícení veškerých schematických modelů může být nestravitelné a iritující, má ovšem jednu výraznou sílu – nutí nás se vymezit. Autor nepředkládá dobro a zlo, černou a bílou, předkládá jen černé zlo. Zbývá tedy na čtenáři, aby se rozčílil a řekl: Takhle to přece není! Tohle je přece jinak! Je na čtenáři, aby se postavil na jednu stranu, aby se vymezil. Vůči osočování premiéra, vůči osočování ekologických proudů, anebo klidně vůči autorovi. Protože jakékoli vymezení je tříbením vlastních názorů.

Psáno pro Týdeník Rozhlas.

Spustit audio

Související