Cenu Klubu Za starou Prahu získal ateliér Burian & Křivinka za dostavba Dusíkova divadla v Čáslavi

16. únor 2016

12. udílení Ceny za novostavbu v historickém prostředí se konalo v Mlýnské kavárně v Praze na Kampě. Záměrem akce je upozornit na příklady citlivého vstupu nové budovy do památkově cenného místa. V minulých letech ocenění získal například Svět Techniky v Ostravě od architekta Josefa Pleskota nebo Depozitář Oblastní galerie v Liberci z dílny ateliéru Sial.

Dusíkovo divadlo v Čáslavi je jedním z nejstarších kamenných divadel v Čechách. Nejdůležitější rekonstrukcí stavba proškla po požáru v roce 1923. Od té doby žádné zásadní úpravy neproběhly. Rekonstrukce a dostavba provedená brněnským ateliérem Burian & Křivinka umožnily rozšířit stávající foyer o nový dvoupodlažní prostor obrácený k dochovaným hradbám města.

03570549.jpeg

Cena pro vítěze, prestiž pro město„To se nám ještě nikdy nestalo, že by jeden architekt, nebo jeden tým měl dva finalisty,“ podotýká Rostislav Švácha k hodnocení vítězné stavby. „Dostavba Dusíkova divadla je taková uměřená nemodernistická stavba s krásně zpracovaným povrchem. Je to takový krásný hranol, pěkně pročleněný okny, skleněnými stěnami, a především má krásné proporce.“

Také Aleš Burian, zástupce ateliéru Burian & Křivinka hodnotí projekt dostavby divadla v Čáslavi jako velmi složitý, ale krásný úkol: „Chtěli jsme jednak opravdu radikálně zlepšit vnitřní provoz, který byl nepříjemný, a především otevřít celé to divadlo městu, hradbám a celé Čáslavi.“ Ostatně, jak vyjádřil Aleš Burian, jeho ateliér má z cenysamozřejmě velkou radost, ale podle něho je možná ještě důležitější pro samotné město Čáslav: „myslím, že by mohla pomoci především v tom městě a lidem, kteří kolem divadla pracují, aby i veřejnost pochopila, že to mělo smysl a že peníze, které to stálo, že byly rozumně vynaložené.“

03570551.jpeg

Tvůrcům se podle odborníků podařilo moderní architekturu ohleduplně včlenit mezi historickou divadelní budovu a zbytek středověkých hradeb

Nejdůležitější místností je nově vybudovaná malá scéna ve druhém nadzemním podlaží dostavby, kde vznikl víceúčelový sál s kapacitou 165 míst a umožňuje využití nejrůznějšími druhy od divadelních experimentů po společenské události města. Uvnitř nové budovy je restaurace a také foyer nenápadné propojené s původní budovou. Ředitelka Dusíkova divadla, Eva Albrechtová k tomu říká: „Pořádají se zde výstavy pravidelně ve dvouměsíčních cyklech, nová scéna je v patře a je to multifunkční sál, kde pořádáme koncerty, ale třeba tu zasedá i zastupitelstvo města.“

autoři: Michal Trnka , Marina Feltlová
Spustit audio