Cena ministra životního prostředí pro biologa Romana Pavelu

20. listopad 2013

Letošní Cena ministra životního prostředí Česká hlava byla udělena za výzkum s pozitivním vlivem na životní prostředí.

Vývoj účinného přípravku k ochraně rostlin proti chorobám a škůdcům, který je na přírodním základě a – na rozdíl od umělých pesticidů – zabíjí pouze škůdce, ale ne další necílové organismy a nepoškozuje zdraví člověka.

To je práce, za kterou obdržel jednu z letošních cen Česká hlava – konkrétně Cenu ministra životního prostředí – doktor Roman Pavela z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze.

Jeho výzkum vyšel ze skutečnosti, že některé rostliny si samy vytvářejí biologicky aktivní látky působící jako insekticidy – tedy hubící hmyz – nebo jako fungicidy, které ochraňují rostlinu proti plísním a jiným houbovým chorobám, ale neovlivňují nepříznivě ani přírodu, ani lidské zdraví. Díky tomuto objevu vzniklo v ČR nové výrobní odvětví – výroba botanických pesticidů.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.