Cena Jindřicha Chalupeckého 2001

20. prosinec 2001

Ve Veletržním paláci jsou současně dvě výstavy představující, alespoň podle mínění výtvarných teoretiků, to nejlepší z českého a slovenského mladého umění. Finále Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2001 je otevřeno do 13.ledna příštího roku.

Společnost C.ART.A. už několik let organizuje Cenu Tonal udělovanou mladým výtvarníkům do pětatřiceti let "za mimořádný umělecký výkon v oboru výtvarného umění". Cena Jindřicha Chalupeckého se uděluje od roku 1990, Cena Tonal vznikla až o šest let později.

Přehlídka oceněných umělců je překvapivě chudá. Samozřejmě jsou zde silná a srozumitelná díla - např. Velká hostina Františka Skály, stůl prohýbající se pod lákavými lahůdkami, kamennými chleby, dřevěnými sýry a papričkami. Nebo děsivá videoinstalace Kateřiny Vincourové, temná místnost se čtyřmi monitory, na kterých se pokusná zvířata zoufale potácejí v průhledných koulích. Na tak důležitě se tvářící přehlídku je toho ale žalostně málo.

Logo

Sochař David Černý, oceněný Cenou Jindřicha Chalupeckého za rok 2000, na výstavě zastoupený není, po loňském střetnutí s Milanem Knížákem prohlásil, že do Knížákova paláce už nevstoupí. Na protest proti zásahu do architektonického řešení expozice, mimochodem nápaditého a zdařilého, odstoupil z účasti na výstavě také sochař Jiří Příhoda.

Výstava letošních finalistů je také rozpačitá. Stříbrná tělesa Pavla Kopřivy rozmístěná vkusně po zdech, stropě a podlaze mají pěkný design, video Štěpánky Šimlové, krásné tváře a božská těla manekýnek prolínané s madonami a anděly, je kýčovitě podbízivé, statické snímky Markéty Othové jsou chladné a hermeticky uzavřené. Mluviči Kryštofa Kintery zestárli, působí jako nepovedení reklamní panáci, jeho elektrospotřebiče působí jako neprodejné zboží s prošlou zárukou.

Logo

Ředitel Národní galerie Milan Knížák se souhlasem ředitele Veletržního paláce Tomáše Vlčka zakázal Kintnerovi realizovat v Malé dvoraně zvukovou instalaci. Cenu Jindřicha Chalupeckého za rok 2001 překvapivě získal Tomáš Vaněk. Známé kresby Josefa Lady stříknul přes šablony přímo na stěny galerie a doplnil je erotickými komentáři. Normální divák si z předvedených ukázek ale asi sotva udělá představu o originalitě a kvalitě umělců oceněných za "mimořádný výkon". Stále více se zdá, že při udělování ceny zastřešené čistým štítem Jindřicha Chalupeckého víc rozhodují osobní zájmy, vztahy, sympatie a nevraživosti než originalita a kvalita díla.

autor: Jiří Hůla
Spustit audio