Cena GAČR za výzkum zeolitů
Čeští odborníci připravují nové typy minerálů zvaných zeolity, které mají pozoruhodné vlastnosti i řadu využití – při zpracování ropy, při ochraně životního prostředí nebo pro přípravu speciálních chemikálií.
Minerály zvané zeolity jsou jedinečné tím, že prostorové uspořádání jejich atomů vytváří kanálky a dutiny, ve kterých se mohou zachytávat látky tuhého, kapalného a plynného skupenství. Existují v mnoha typech a mají nejrůznější využití – mimo jiné nahradily v pracích prášcích fosforečnany škodlivé pro životní prostředí.
Vědci z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd připravili několik typů zeolitů a profesor Jiří Čejka za tento výzkum získal letošní Cenu předsedy Grantové agentury ČR. Zeolity podle profesora Čejky působí jako katalyzátory chemických procesů a jsou to i tzv. molekulová síta. Z chemického pohledu jde o hlinitokřemičitany, o materiály prakticky stejné jako hlína.
Nejposlouchanější
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Anna Bolavá: Do tmy. Příběh osamělé ženy, jejíž vášeň pro sběr bylin se mění v chorobnou posedlost
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.