Část poslanců chce přidat sto milionů na filmy

16. listopad 2006

Kdyby chtěl stát přispět na všechny nové filmy, musel by v rozpočtu najít půl miliardy korun. Taková je celková suma, o kterou filmaři požádali loni. Na podporu všech projektů ale nejsou peníze. Proto z nich dvakrát ročně vybírá pověřený státní fond ty, kterým alespoň nějakou částkou přispěje. Peníze zatím pocházejí z prodeje práv ke starším filmům a korunových příplatků ke vstupenkám. Někteří poslanci by ale příští rok chtěli fond posílit o významnou státní dotaci.

Původně měl Státní fond pro podporu a rozvoj kinematografie žít také ze zisků komerčních televizí, které by do něj odváděly určitou část výnosů z reklamy. Další peníze by plynuly například od distributorů DVD a videokazet. Návrh velmi prosazoval bývalý ministr kultury Pavel Dostál. Novela zákona, která příliv financí měla zajistit, ale byla vetována prezidentem a sněmovně se veto nepodařilo přehlasovat.

Proto se musí fond i příští rok spolehnout na přibližně deset milionů ze vstupenek a necelých 90 milionů za prodej práv ke starším filmům, natočeným před rokem 1989. Očekává se, že na podporu filmů by měl obratem rozdělit 85 milionů. Možná však sněmovna vyslechne přání svého kulturního výboru, který se na dnešním zasedání shodl, že by fond měla posílit mimořádná dotace ze státního rozpočtu. Sto milionů korun by mělo pocházet z vládní rozpočtové rezervy. Návrh kulturního výboru ale poslanci při hlasování o rozpočtu nemusí vyslyšet.

autor: Filip Rožánek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.