Bývalá kina v Knovízi a Františkových Lázních: Švankmajerův ateliér vs. kavárna

8. srpen 2014

Na místě bývalého kina v Knovízi u Slaného se dnes točí filmy. Sídlí tu ateliér Jana Švankmajera. Takový osud nepotkal biograf ve Františkových Lázních, které bylo nejdéle bez přestávky hrajícím kinem u nás. Dnes už nepromítá.

Kino v Knovízi, nevelké obci nedaleko Slaného, skončilo ještě před rokem 1989, jeho prostory jsou dnes ale stále filmově využívány. Ateliér tu mají světoznámý režisér, výtvarník a animátor Jan Švankmajer a producent Jaromír Kallista.

Původně to byl obchodní dům, restaurace a taneční sál. V roce 1948 se z toho stal obecní úřad a v 50. letech biograf. Ten byl v provozu do roku 1986. Do dnešní doby zůstaly v projekční kabině dvě promítačky. Když bylo vyprodáno, vešlo se do kina 120 diváků. Sál zůstal i s plátnem, jak je promítač opustil.

Aby mohl dům posloužit jako filmový ateliér, museli do něj noví obyvatelé hodně investovat, jak vyjmenovává producent Jaromír Kallista: „Museli jsme celý dům zrekonstruovat, nové podlahy, elektřina, střecha, sociální zařízení. Je tu zázemí, klid. V současnosti tu připravujeme výstavy, které jezdí po světě, i s artefakty z natáčení.“

Janu Švankmajerovi na této lokalitě nejvíc vyhovuje klid a možnost soustředit se na práci. V nemalé míře využívají prostory bývalého kina k natáčení svých filmů. Bylo to právě sklepení domu v Knovízi, kde vznikaly takové filmy jako Lekce Faust, Otesánek nebo Šílení.

Přežilo první i druhou světovou válku

Kino ve Františkových Lázních bylo nejdéle bez přestávky hrajícím biografem u nás. Zpříjemňovalo život jak obyvatelům města, tak i jeho návštěvníkům a lázeňským hostům. Dnes už se tu nehraje.

V roce 1914 vzniklo na místě malého sálu KinoTheater Franzensbad. Biograf promítal bez jediného dne přestávky i přes válečná léta až do roku 2005. Tehdy pod záminkou přestavby objektu na místě vznikla kavárna, na plátna už se promítají jen sportovní přenosy. Biograf míval 200 míst. Jeho branou prošla i řada významných osobností včetně poslední rakouské císařovny a české královny Zity.

autoři: Tomáš Pilát , Karel Kratochvíl
Spustit audio