Brzy se objeví

28. leden 2011
r_2100x1400_vltava.png

Charles Dickens: Cvrček u krbu (od 23. prosince 2012)V předvánočním čase uvádíme dramatizaci jedné z nejslavnějších povídek Charlese Dickense Cvrček u krbu. která je oslavou lásky, přátelství a domova. Setkáme se zde s typickým světem Dickensových hrdinů. Manželství dobráckého povozníka Johna ohrožuje zlá intrika, chudý výrobce hraček s vypětím všech sil pečuje o svou dceru, jeho bohatý zaměstnavatel plánuje svatbu s mnohem mladší dívkou, objeví se zde také tajemný cizinec. Díky zásahu nadpřirozených sil se vše v dobré obrátí. V režii Josefa Červinky účinkují Josef Patočka, Jana Drbohlavová, Čestmír Řanda, Ladislav Pešek, Alena Hesounová, Miloš Hlavica a další.

Listování Ibsenem (9/10) Eyolfek a Když my mrtví procitneme (od 23. prosince 2012)Seriál Listování Ibsenem připravený k Severskému roku na Vltavě se nachyluje ke svému konci, dnes máme před sebou předposlední, devátý díl. V něm se překladatel a znalec skandinávských literatur František Fröhlich bude věnovat dvěma méně uváděným a málo známým Ibsenovým hrám Eyolfkovi (1894) a Když my mrtví procitneme (1899). Spolu s Johnem Gabrielem Borkmanem (1896) jsou tři poslední Ibsenova dramata bilanční a autor v nich pokaždé na jiný způsob skrze hlavní mužské postavy bilancuje svůj vlastní život a uměleckou tvorbu. V Eyolfkovi se původně do sebe zahledění manžele Allmersovi vyrovnávají se ztrátou přehlíženého devítiletého syna, v dramatu Když my mrtví procitneme je sochař Rubek postaven svou bývalou (a snad už mrtvou) partnerkou Irenou před otázku, co všechno z osobního života byl ochoten obětovat na oltář svého umění. Vedle autora pořadu Františka Fröhlicha dále účinkuje Josef Abrhám. Listování Ibsenem režijně připravuje Hana Kofránková, a samozřejmě herci v ukázkách z Ibsenových her. Ke každému dílu pořadu je připravena posluchačská soutěž.

O´Henry: Pět šípů Amorových (1/5) (od 24.prosince 2012)Pět šípů Amorových, to je název rozhlasového seriálu, který vznikl podle zábavných milostných povídek klasika americké literatury O´Henryho. Jednotlivé příběhy vypravují cestující z dostavníku, který přes noc uvázl ve vánici. První z pětice vyprávění, která nás čekají se jmenuje Amor a la carte a pojednává o lásce, která prochází žaludkem. V hlavních rolích uslyšíte Naďu Konvalinkovou a Miroslava Donutila.